Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?

Użytkownicy często wychodzą z założenia "po co zmieniać, skoro działa". W przypadku systemów z rodziny Linux zaniechanie aktualizacji jądra systemu może być katastrofalne w skutkach.

Linux to otwarto-źródłowy system operacyjny, który ma rzeszę fanów. Dostęp do kodu źródłowego sprawia, że Linux jest jedyny z dostępnych na rynku systemów operacyjnych dla komputerów osobistych, który można swobodnie dostosowywać do swoich potrzeb. Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt gotowych dystrybucji, które różnią się od siebie wyglądem, funkcjonalnościami oraz wymaganiami. To co łączy różne systemy takie jak Ubuntu, Linux Mint, elementaryOS, openSUSE, Fedora, Arch Linux czy Debiana to jądro systemu operacyjnego.

Dlaczego warto aktualizować jądro Linuxa?
Źródło:  Lukas / Unsplash

Dlaczego warto aktualizować jądro Linuxa?

Źródło: Lukas / Unsplash

Jądro systemu operacyjnego Linux jest kluczowe z punktu widzenie bezpieczeństwa otwarto-źródłowego systemu operacyjnego. Niestety użytkownicy mają tendencje do odraczania instalacji tego typu uaktualnień. Odraczanie aktualizacji jądra systemu operacyjnego może być opłakane w skutkach. W niniejszym materiale wyjaśniamy dlaczego warto na bieżąco aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux wraz z pojawianiem się nowych wersji.

Zobacz również:

  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej

Jądro Linuxa to najważniejszy, kluczowy element całego systemu operacyjnego, który odpowiedzialny jest za kontrolę wszystkich czynności związanych z działaniem systemu operacyjnego - od alokacji zasobów i komunikacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami komputera, aż po zarządzanie akcesoriami takimi jak klawiatury czy myszy.

Jądro Linuxa podwalinami wielu systemów operacyjnych

W świecie IT bardzo często podkreśla się, że Linux sam w sobie nie jest systemem operacyjnym. Przeważająca większość szeroko dostępnych na rynku dystrybucji to przygotowane przez producenta pakiety, które współpracują i ułatwiają integrację oraz integrację z jądrem Linuxa, który jest bazowym elementem każdej dystrybucji.

Jądro jest odpowiedzialne za zarządzanie zasobami systemowymi, interakcję ze sprzętem i urządzeniami peryferyjnymi, siecią i systemem plików.

Bez jądra dystrybucja byłaby całkowicie bezużyteczna, ale z drugiej strony bez narzędzi, które są dostarczane jako dystrybucja, korzystnie z jądra byłoby mocno utrudnione.

Dystrybucje wykorzystują przestarzałe wersje jądra

Większość dostępnych na rynku dystrybucji Linuxa korzysta ze specjalnie przygotowanego pod konkretną dystrybucję wersją jądra. Do jej stworzenia potrzebny jest czas. Oznacza to, że bardzo często najnowsza wersja popularnej dystrybucji korzysta z nieaktualnej już wersji jądra systemu operacyjnego Linux. Jest to normalna sytuacja, która nie powinna wzbudzać kontrowersji

Jądro, które jest dostarczane z dystrybucją, jest stabilne i dokładnie przetestowane, aby upewnić się, że nie ma problemów z kompatybilnością i że wszystko elementy systemu działają tak, jak powinny.

Problem pojawia się w przypadku odkrycia poważnych luk w zabezpieczeniach, które aktualizowane są wraz z nową wersją jądra Linux wydawaną przez Linux Foundation.

Często aktualizacja danej dystrybucji zajmuje wiele tygodni, a w międzyczasie wdrażane są tymczasowe łatki bezpieczeństwa. Niezwykle istotne jest zatem, aby dodatkowo nie wydłużać czasu dostarczania nowej wersji jądra i na bieżąco aktualizować system operacyjny.

Nowsza wersja kernela wprowadza wsparcie dla nowego sprzętu

Kernel Linuxa odpowiedzialny jest za kompatybilność z najnowszym sprzętem. Aby nowe wersje procesorów, pamięci operacyjnych, platform sprzętowych mogły współpracować z dystrybucjami bazującymi na jądrze Linuxa wymaga jego aktualizacji, aby był on z nimi kompatybilny.

Ubuntu zainstalowane na komputerze przenośnym
Źródło: dell.com

Ubuntu zainstalowane na komputerze przenośnym

Źródło: dell.com

Aby dystrybucja Linuksa mogła skutecznie współpracować z nowym sprzętem, potrzebuje sterowników, a te nie są obecne w starszych wersjach jądra. Producenci umożliwiają stosowanie poprawek do jądra Linuksa, aby dodać nowe funkcje i obsługę sprzętu, ale zdecydowanie warto zaktualizować jądro w całości, aby upewnić się, że obsługuje ono cały sprzęt za pomocą najnowszych i najlepszych poprawek.

Ochrona przed lukami w zabezpieczeniach

Żadne oprogramowanie nie jest w pełni bezpieczne, a w przypadku systemu opartego na otwartym-źródła ryzyko wystąpienia luk w zabezpieczeniach jest jeszcze większe. Problemy z pamięcią mogą zostać wykorzystane do wykonania dowolnego kodu, a luki mogą zostać szeroko otwarte, aby pozostawić system podatny na złośliwe oprogramowanie.

Cyberprzestępcy mogą bardzo dokładnie zbadać wszystkie elementy systemu operacyjnego i przygotować się do przeprowadzenia udanego ataku cybernetycznego.

Do najpoważniejszych luk w zabezpieczeniach odkrytych na przestrzeni ostatnich lat zaliczamy:

  • Dirty COW - błąd eskalacji uprawnień, który był otwarty na wykorzystanie przez ponad dekadę;
  • Spectre i Meltdown - luki w procesorach, które miały wpływ na wiele platform;
  • Segment smack;
  • Dirty Pipe - luka, która pozwala nieuprzywilejowanym użytkownikom na wykonanie złośliwego kodu.

Aktualizacja jądra Linuxa do najnowszej wersji stanowi gwarancję posiadania najwyższego dostępnego na daną chwilę poziomu bezpieczeństwa oraz ochrony danych znajdujących się w systemie operacyjnym.

Nowe wersje jądra usuwają irytujące błędy

Systemy operacyjne bazujące na jądrze Linuxa mocno opierają się o rozbudowane społeczności. Użytkownicy bardzo często mają duży wpływ na to, jak wygląda i działa dana dystrybucja.

Użytkownicy za pośrednictwem oficjalnych kanałów dyskusyjnych przekazują informacje o problemach, które bardzo często są rozwiązywane wraz z udostępnieniem zaktualizowanej wersji jądra Linuxa.

Poważne błędy są usuwane natychmiast po ich znalezieniu, a aktualizacja do najnowszego jądra Linuksa zwykle skutkuje pracą z bardziej stabilnym systemem.

elementaryOS
Źródło: elementary.io

elementaryOS

Źródło: elementary.io

Aktualizacje kernela wprowadzają na pokład dystrybucji nowe funkcje

Aktualizacje jądra Linuksa nie ograniczają się jedynie do utrzymywania wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz bieżącego pozbywania się odkrytych błędów. Mogą one sprawić, że system będzie działał szybciej i stabilniej.

Zazwyczaj nowe jądro przynosi wzrost wydajności ogólnej, poprawę wydajności procesora, kompatybilność z nowymi typami plików i ulepszone wsparcie sprzętowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200