Dlaczego szkolenia z cyberbezpieczeństwa są takie ważne?

Organizacje często pomijają szkolenia z cyberbezpieczeństwa, co jest ogromnym błędem. Dlaczego ważne jest, aby szkolić pracowników z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego?

Do sieci praktycznie codziennie trafiają informacje o nowych zagrożeniach oraz atakach cybernetycznych. Cyberprzestępcy coraz zuchwałej chwalą się swoimi najnowszymi podbojami, a udane ataki na nawet dobrze zabezpieczone organizacje nikogo już nie dziwią.

Dlaczego warto szkolić pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa?
Źródło: Headway / Unsplash

Dlaczego warto szkolić pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa?

Źródło: Headway / Unsplash

W dobie coraz większej liczby cyberataków niestety wiele organizacji nadal pomija szkolenia z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego na etapie onboardingu pracowników oraz w trakcie cyklicznych szkoleń podnoszących kwalifikacje.

Zobacz również:

  • Cisco przejmuje Splunk
  • Rośnie skala zagrożeń dla systemów OT
  • Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?

Większość organizacji zapomina, że to właśnie pracownicy są najsłabszym ogniwem całego systemu cyberbezpieczeństwa, a nawet najnowsze, najdroższe i najskuteczniejsze zabezpieczenia nie sprawdzą się w momencie, gdy użytkownik nie będzie stosował się do podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z infrastruktury informatycznej w organizacji.

Jakie szkolenia i dlaczego warto wdrożyć w organizacji? Dlaczego wiedza o cyberbezpieczeństwie powinna wejść w DNA organizacji?

Czym są szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa?

Na początku warto zdefiniować pojęcie szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Mowa o procesie edukacji pracowników organizacji na temat różnych (najbardziej powszechnych oraz aktualnych) zagrożeń związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym. Kluczowym elementem każdego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego powinno być przedstawienie sposobów ochrony przed datkami cybernetycznymi.

Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa nie musi być nudne
Źródło: Jason Goodman / Unsplash

Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa nie musi być nudne

Źródło: Jason Goodman / Unsplash

Dobrze przygotowane szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa powinno rownież poruszać kwestię zagrożeń bezplikowych, a także socjotechnik, które są coraz częściej z powodzeniem wykorzystywane do wykradania danych do logowania w systemach firmowych.

Na szkoleniach z cyberbezpieczeństwa poruszane są również klasyczne zagadnienia takie jak tworzenie silnych haseł, przedstawiane są polityki bezpieczeństwa w organizacji (np. wymóg zmiany hasła po x czasu lub konieczność łączenia się poprzez VPN podczas pracy zdalnej).

W trakcie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa warto korzystać z Case Studies oraz Lessons Learned, a więc przedstawiać pracownikom prawdziwe przykłady, dzięki którym łatwiej zobrazować się zagrożenia cybernetyczne, postawić się w roli osób, które miały z nimi doczynienia oraz wypracować schemat ich zapobiegania.

Dzięki praktycznym elementom szkoleń cybernetycznych wiedza o cyberbezpieczeństwie, która dla wielu pracowników jest trudna, nudna i nieciekawa, staje się łatwiejsza do przyswojenia.

Regularnie prowadzone szkolenia z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego zauważalnie wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia udanego ataku cybernetycznego na organizację.

Co grozi organizacjom, które nie szkolą pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa?

Bez odpowiedniego, kompleksowego programu z zakresu wiedzy o cyberbezpieczeństwie pracownicy mogą nie rozumieć najważniejszych zasad dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego, a tym samym narażać siebie, a w konsekwencji również całą organizację na atak.

Szkolenia cybernetyczne powinny opierać się na prawdziwych przykładach
Źródło: John Schnobrich / Unsplash

Szkolenia cybernetyczne powinny opierać się na prawdziwych przykładach

Źródło: John Schnobrich / Unsplash

Nawet pozornie nieszkodliwe działania, takie jak kliknięcie w podejrzany link lub pobranie niezaufanego pliku, mogą narazić organizację na zagrożenia cybernetyczne i bardzo ważne konsekwencje, które w niektórych przypadkach mogą spowodować przerwanie ciągłości działania biznesu lub nawet doprowadzić do jego upadku.

Dzięki szkoleniom z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego pracownicy rozumieją znacznie prywatności i bezpieczeństwa danych. W organizacjach, które cyklicznie szkolą swoich pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa rzadziej dochodzi do naruszeń prywatności, przekraczania uprawnień oraz udostępniania plików zbyt dużej liczbie użytkowników korzystając z liberalnych zasad.

Bez wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa pracownicy nie podejmują odpowiednich kroków w celu ochrony poufnych informacji. Mogą również popełniać cykliczne błędy, które w konsekwencji doprowadzają do naruszeń danych.

Pracownicy o niskiej samoświadomości dotyczącej bezpieczeństwa cybernetycznego bardzo często powielają niebezpieczne schematy, które obniżają poziom bezpieczeństwa cybernetycznego infrastruktury IT w organizacji.

W organizacjach, które nie prowadzą szkoleń z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego brakuje świadomości dotyczącej potencjalnych konsekwencji finansowych wywołanych naruszeniem danych lub przeprowadzeniem cyberataku. Firmy mogą ponieść poważne straty w wyniku naruszenia danych, w tym grzywny, utratę możliwości biznesowych i utratę reputacji. Odbudowanie renomy organizacji o przeprowadzeniu ataku cybernetycznego może zając lata.

Największe korzyści z wdrożenia cyklicznych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego w organizacji

Dbanie o bezpieczeństwo cybernetyczne powinno być obowiązkiem każdego pracownika
Źródło: Sigmund / Unsplash

Dbanie o bezpieczeństwo cybernetyczne powinno być obowiązkiem każdego pracownika

Źródło: Sigmund / Unsplash

Inwestycja w kompleksowy program szkoleń z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego w długofalowej perspektywie czasu przyniesie organizacji mnóstwo zalet. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści, z których korzystają organizacje, które wdrożyły szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa:

  • Wysoka świadomość bezpieczeństwa - pracownicy rozumieją zacznie prywatności danych, przez co szybciej reagują na potencjalne zagrożenia i nietypowe sytuacje
  • Lepsza zgodność z przepisami - ustawa RODO nakłada na organizacje wiele obowiązków. Szkolenia z zakresu cyberbepzieczebństwa sprawiają, że pracownicy znają i przestrzegają firmowe polityki związane z ochroną danych i polityką prywatności, co przekłada się na redukcje ryzyka wystąpienia cyberataku.
  • Jasno określona ścieżka odpowiedzialności - pracownicy wiedzą za jaki obszar ochrony danych oraz infrastruktury są odpowiedziani i na jaki jej wycinek mają wpływ. Wiedzą również jakie są konsekwencje i kto ponosi odpowiedzialność za naruszenia, co pozytywnie wpływa na higienę pracy z danymi.
  • Wzrost wydajności pracy - szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa bardzo często są również szkoleniami z narzędzi dostępnych w organizacji. W konsekwencji wzrasta ich wykorzystanie, co przekłada się na efektywność pracy.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy - dobrze zabezpieczone organizacje nie muszą wydawać pieniędzy na eliminację skutków ataków cybernetycznych.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200