Dlaczego specjaliści IT zmieniają pracę?

Aż co czwarty specjalista IT zmienił w tym roku pracę z powodu wynagrodzenia, ale pieniędzmi nie da się go zatrzymać na dłużej – wynika z raportu Awareson.

Dlaczego specjaliści IT zmieniają pracę?

Fot. Nataliya Vaitkevich, Pexels

Jedna czwarta specjalistów IT zmieniła w tym roku pracę z powodu wynagrodzenia, jednocześnie wysokie wynagrodzenie nie wystarcza, żeby zatrzymać dobrego pracownika w firmie na dłużej. Rotacja w branży technologicznej jest znacznie wyższa niż w pozostałych. To pierwsze wnioski z raportu „Nie tylko pieniądze. Rynek pracy IT i SAP 2023.”, kompleksowej analizy trendów na technologicznym rynku pracy w Polsce.

Wynagrodzenie było powodem ostatniej zmiany pracy przez 25,9% specjalistów IT i SAP. Ogłoszenia bez podanych „widełek” płacowych nie są przez nich brane pod uwagę, a negocjacje stawki zwykle możliwe jedynie w górę.

Zobacz również:

  • Wyzwania ekonomiczne wstrzymują wzrost wynagrodzeń CISO: badanie IANS
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
Dlaczego specjaliści IT zmieniają pracę?

Źródło: Awareson

„Pieniądze są w tym roku dla kandydatów ważniejsze niż rozwój – odwrotnie niż rok wcześniej. To przede wszystkim pokłosie inflacji i Polskiego Ładu. W pewnym sensie specjaliści monetyzują też swój wysiłek i inwestycję w rozwój z poprzednich lat – wyjaśnia Anna Szczepowska, CEO Awareson. – Kandydaci wykorzystują też niesłabnący popyt zagranicznych firm, dla których stawki w Polsce wciąż nie są wygórowane”.

Drugim najczęstszym bodźcem do zmiany pracy w IT jest rozwój. Wskazuje na niego blisko 22% badanych. To szeroka kategoria, pod którą kryją się m.in.: chęć pracy przy projekcie z ciekawym stosem technologicznym, praca w zespole ludzi z wysokimi kompetencjami i dostępność szkoleń. Zdaniem części managerów IT zaproszonych do współpracy przy raporcie Awareson, długofalowo to właśnie rozwój będzie dla kandydatów kluczowy.

„Specjaliści IT mają wrodzoną potrzebę samodoskonalenia się - w tej branży jest to naturalna cecha. Z mojego doświadczenia wynika, że w trakcie rozmów rekrutacyjnych, specjaliści IT przywiązują większą wagę nie do finansów, a właśnie do stosu technologicznego. Do tego coraz częściej dopytują, czy jesteśmy w stanie zaproponować indywidualnie opracowany plan rozwoju” – argumentuje Paweł Dzieniarz, Project and Delivery Manager w Mettler-Toledo International.

Badanie Awareson pokazuje też, że wynagrodzenie było najczęstszym powodem długotrwałego związania specjalistów IT i SAP z pracodawcą. Jako powód pozostawania w firmie dłużej niż rok podało go 17,2% badanych. Nie jest to jednak powód wystarczający. W ubiegłym roku pracę zmieniło prawie 14% respondentów. „Kandydaci często zmieniają pracę dla pieniędzy, ale trudniej ich samym wynagrodzeniem zatrzymać. Z punktu widzenia pracodawcy motywacja finansowa jest najbardziej ryzykowna. Pieniądze nie wiążą kandydata z wartościami i celami firmy, więc takiego pracownika łatwo jest stracić” – dodaje Anna Szczepowska.

Rotacja w branży IT jest aż o 10 punktów procentowych wyższa niż w innych branżach. Jak w takim razie zatrzymać najlepszych pracowników? Ponad 15% badanych wskazało na atmosferę, o którą firmy IT dbają coraz skuteczniej.

„W zarządzaniu kluczowa wydaje się kultura korporacyjna, w jakiej przychodzi nam pracować. Kultura, która uwzględnia to jak pracujemy ze sobą, skąd pracujemy oraz jak rozwijamy się w pracy. Umiejętność dopasowania tej właśnie kultury do wciąż jeszcze zmieniających się uwarunkowań rynkowych zdaje się kluczowym wyzwaniem współczesnych liderów IT” – mówi Dariusz Dajszczyk, Senior Director, Global Employee Support, Hitachi Vantara.

Mówiąc o pieniądzach w IT często pomija się informację o tym z czego wynikają te wysokie jak na polskie realia wynagrodzenia. Konkurencja firm o talenty technologiczne jest globalna, specjaliści inwestują w swój rozwój i pracują ponadprzeciętnie dużo. Z badania Awareson wynika, że 46% z nich pracuje powyżej 8 godzin dziennie, w tym 30% więcej niż 9 godzin na dobę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200