Dlaczego organizacje powinny korzystać z Windowsa w wersji Pro?

Microsoft od lat dostarcza na rynek wersje Home i Pro. Czy mniejsze organizacje mogą pozwolić sobie na korzystanie z licencji przeznaczonych dla użytkowników domowych?

Microsoft wiele lat temu postanowił stworzyć oddzielne wersje systemu operacyjnego Windows - dla użytkowników domowych oraz użytkowników korporacyjnych. W praktyce na rynku znajdziemy systemy w wersji Home i Pro oraz kilka dodatkowych wydań takich jak Enterprise (niedostępne do kupienia razem z komputerem - wymagające oddzielnego licencjonowania) czy Education.

Jakie są różnice pomiędzy Windows 10/11 Home, a Pro?
Źródło: freestocks / Unsplash

Jakie są różnice pomiędzy Windows 10/11 Home, a Pro?

Źródło: freestocks / Unsplash

Producenci sprzętu z elektroniką często dostarczają biznesowe konstrukcje z oprogramowanie w wersji Home, aby obniżyć koszty zakupu. Podobnie dzieje się z laptopami konsumenckimi, które otrzymują Windowsa w wersji Pro i są tańszym zamiennikiem dla maszyn dedykowanych dla biznesu.

Zobacz również:

System operacyjny Windows w wersji Home na pierwszy rzut oka nie różni się zbytnio od edycji Pro, ale w przypadku wykorzystania oprogramowania w organizacji zmian i istotnych różnic jest bardzo wiele.

Nawet małe organizacje nie powinny korzystać z systemu operacyjnego Windows 10/11 Home w swojej działalności operacyjnej. Dlaczego warto dopłacić do Windowsa 10/11 w wersji Pro? Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice z punktu widzenia użytkownika biznesowego.

Windows 10/11 Pro kładzie nacisk na bezpieczeństwo i zarządzanie

Systemy operacyjne Microsoftu z dopiskiem Pro kładą mocny nacisk na dodatkowe funkcje związane z bezpieczeństwem oraz konfiguracją i zarządzaniem wieloma komputerami w ramach jednej domeny. Mowa o możliwości konfiguracji z wykorzystaniem konta służbowego za pomocą Microsoft Intune, obsłudze Microsoft Active Directory, funkcji Windows Update dla firm, zarządzaniu urządzeniami mobilnymi, dedykowanym sklepie Microsoft Store dla firm, możliwości konfiguracji w trybie kiosku czy globalnej dystrybucji polityk w ramach zasad grupy.

Firmy mogą skorzystać z dedykowanego Windows Update
Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Firmy mogą skorzystać z dedykowanego Windows Update

Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Windows Sandbox

Wydania Pro systemu operacyjnego Microsoft Windows posiadają dostęp do trybu Windows Sandbox. Jest to wyizolowane środowisko wirtualne, które pozwala na bezpieczne uruchamianie aplikacji. Nie będą one miały wpływu na działanie systemu operacyjnego, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Windows Sandbox pozwala na znacznie bezpieczniejsze otwieranie podejrzanych plików. Użytkownicy nie muszą już korzystać z maszyn wirtualnych lub skanerów plików wykonywalnych. Windows Sandbox pozwala automatycznie załadować plik do bezpiecznego środowiska i sprawdzić jego bezpieczeństwo przy praktycznie zerowym ryzyku infekcji komputera.

Pełne wsparcie dla Hyper-V

Wirtualizacja jest niezwykle ważna dla użytkowników biznesowych. Z tego powodu Microsoft nie udostępnił tej funkcji w Windows 10/11 Home. Wydania Pro otrzymały Hyper-V Manager, który pozwala tworzyć i zarządzać maszynami wirtualnymi.

Część funkcji obecnych w wydaniu Pro da się zastąpić zewnętrznymi aplikacjami
Źródło: Jeremy Bezanger / Unsplash

Część funkcji obecnych w wydaniu Pro da się zastąpić zewnętrznymi aplikacjami

Źródło: Jeremy Bezanger / Unsplash

Dzięki nim możliwe jest tworzenie wielu maszyn wirtualnych na maszynach fizycznych. Hyper-V Manager umożliwia monitorowanie i kontrolowanie maszyn wirtualnych korzystających z Hyper-V za pomocą graficznego interfejsu użytkownika.

Rozwiązanie to świetnie integruje się z systemem operacyjnym. Warto jednak pamiętać, że Hyper-V Manager nie jest niezbędny. Na Windowsa stworzono wiele dopracowanych i dobrze działających narzędzi do wirtualizacji. Można wsród nich wymienić VirtualBox, VMWare Workstation Player czy EXSi.

Zasady Grup i Edytor Zasad Grup

Edytor Zasad Grup to jedna z najważniejszych funkcji dla administratorów IT. Element ten pozwala na swobodne zarządzanie i kontrolę nad wieloma zachowaniami systemu operacyjnego Windows oraz uprawnieniami dla poszczególnych użytkowników. Zasady Grupy pozwalają wymuszać automatyczne aktualizacje systemu operacyjnego Windows, blokadę ekranu po wyznaczonym czasie czy konieczność stosowania zabezpieczeń biometrycznych. Pracownicy działów IT mogą również dezaktywować różne funkcje takie jak możliwość logowania za pomocą kodu. Zasady Grupy mogą być automatycznie dodawane do każdej nowej maszyny w domenie organizacji.

Zasady Grupy to narzędzie, z którego korzysta niemalże każda organizacja. To wygodny sposób na dostosowanie systemu operacyjnego do potrzeb biznesowych oraz zadbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa.

Pulpit zdalny zintegrowany z systemem operacyjnym

Kolejną funkcją, której nie znajdziemy w wydaniu Home jest dostęp do pulpitu zdalnego. Aplikacja Remote Desktop kompatybilna jest jedynie z systemami Windows w wersji Pro lub Enterprise.

Wbudowane rozwiązanie pozwala korzystać z dedykowanego protokołu do zdalnego dostępu do urządzenia. Wystarczy skonfigurować Remote Desktop i pobrać aplikację kliencką na inny sprzęt, z którego chcemy obsługiwać nasz komputer.

Warto podkreślić, że rozwiązanie to łatwo zastąpić innymi aplikacjami firm trzecich takimi jak TeamViewer czy AnyDesk.

Szyfrowanie urządzenia z pomocą BitLockera

Bardzo istotną funkcję Windowsa 10/11 Pro jest obecność BitLockera pozwalającego zaszyfrować dane znajdujące się na dysku komputera. Rozwiązanie to pozwala na kontrolowanie szyfrowania dysku oraz szyfrowanie nośników wymiennych. W systemie Windows 11 całość połączono z platformą szyfrującą TPM 2.0 dodatkowo zwiększając bezpieczeństwo danych znajdujących się na komputerach służbowych.

Windows 10/11 Pro dodatkowo zabezpiecza dane
Źródło: Microsoft 365 / Unsplash

Windows 10/11 Pro dodatkowo zabezpiecza dane

Źródło: Microsoft 365 / Unsplash

BitLocker pozwala zablokować urządzenie po kradzieży lub zgubieniu, co znacząco utrudnia dostęp do danych po wejściu w posiadanie dysku znajdującego się w komputerze.

Funkcja WIP

Użytkownicy biznesowi otrzymują do swojej dyspozycji dodatkową funkcję WIP - Windows Information Protection. Jest ona powiązana z urządzeniami mobilnymi i służy do dodatkowego zabezpieczenia danych firmowych oraz wykorzystywanych aplikacji przed przypadkowymi wyciekami informacji prywatnych i biznesowych znajdujących się na urządzeniach służbowych.

Zdalna konfiguracja poza siedzibą firmy

Windows w wersji Pro posiada funkcję dynamicznego inicjowania obsługi. Rozwiązanie to pozwala na wygodną i szybką konfigurację komputera biznesowego przez jego użytkownika końcowego z pominięciem działu IT. Wystarczy zalogować się przez identyfikator biznesowy Microsoft 365, a urządzenie zostanie skonfigurowane zgodnie z założeniami działu IT organizacji. To cenne rozwiązanie w dobie pracy zdalnej. Nowy sprzęt służbowy może zostać wysłany do użytkownika wprost z fabryki lub serwisu bez konieczności wizyty w biurze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200