Dlaczego organizacje nadal kupują komputery stacjonarne?

Praca zdalna i hybrydowa napędziły zakupy komputerów przenośnych, ale wybrane organizacje nadal inwestują w desktopy. Dlaczego firmy kupują komputery stacjonarne?

Wprowadzenie pracy zdalnej na szeroką skalę oraz coraz częstsze przechodzenie do modelu pracy hybrydowej spopularyzowało wśród organizacji zakupy komputerów przenośnych. Firmy musiały zapewnić pracownikom laptopy, aby zachować ciągłość działania biznesu i umożliwić prace w trakcie pandemii koronawirusa.

Wiele organizacji nadal kupuje komputery stacjonarne
Źródło: hp.com

Wiele organizacji nadal kupuje komputery stacjonarne

Źródło: hp.com

Co ciekawe pomimo dużych zmian na rynku pracy oraz całkowitej zmianie modelu pracy wiele organizacji nadal inwestuje w komputery stacjonarne. Dlaczego to potencjalnie niezbyt uniwersalne w dzisiejszych czasach rozwiązanie nadal jest popularne wśród przedsiębiorców?

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Najgorsze nawyki podczas pracy z komputerem - czego unikać?

W niniejszym materialne pokazujemy dlaczego niektóre organizacje nie zamierzają korzystać tylko i wyłącznie z komputerów przenośnych.

Komputer stacjonarny zawsze będzie wydajniejszy

W wybranych branżach przejście na komputery przenośne oznacza pogorszenie komfortu pracy oraz jej efektywności. Mowa głownie o stanowiskach, w których wymagana jest bezkompromisowa wydajność. Nawet decydując się na topowe mobilne stacje robocze za wiele tysięcy złotych, komputer stacjonarny w podobnym budżecie zawsze będzie wydajniejszy. Wynika to z jego budowy. Konstruktorzy nie muszą ograniczać się ilością miejsca w obudowie, ograniczeniami zużycia energii czy mniej wydajnym chłodzeniem.

Komputer często zapewnia wyższy komfort pracy
Źródło: hp.com

Komputer często zapewnia wyższy komfort pracy

Źródło: hp.com

Nie bez powodu komputery stacjonarne od wielu lat wybierane są przez graczy czy montażystów wideo. Chętnie korzystają z nich również architekci i projektanci. W sytuacji, w której liczy się topowa wydajność, komputer stacjonarny zawsze jest lepszym wyborem.

Komputery stacjonarne są znacznie tańsze

Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy. Komputery stacjonarne są tańsze od swoich przenośnych odpowiedników. Warto zaznaczyć również, że kupując komputer stacjonarny organizacje nie zawsze muszą inwestować w nowe monitory i akcesoria, a cały zakup można rozłożyć na raty.

Różnica w cenie pomiędzy komputerami przenośnymi, a stacjonarnymi jest coraz wyraźniejsza wraz z wzrostem wydajności porównywanych urządzeń.

Komputer stacjonarny najcześciej jest tańszy od laptopa
Źródło: lenovo.com

Komputer stacjonarny najcześciej jest tańszy od laptopa

Źródło: lenovo.com

Komputery stacjonarne znacznie łatwiej rozbudować

Producenci komputerów przenośnych coraz częściej przenoszą jak najwieksza ilość podzespołów bezpośrednio na pytę główną. Na rynku debiutuje coraz więcej komputer biznesowych, które nie pozwalają na szybką i tanią wymianę baterii, rozbudowę pamięci operacyjnej lub zainstalowanie dodatkowego dysku.

W przeciwieństwie do komputerów przenośnych, komputery stacjonarne nadal posiadają niemalenie nieograniczone możliwości rozbudowy. Dzięki nim sprzęt można swobodnie dostosowywać do potrzeb, a w dłuższej perspektywie czasu rozbudowywać ograniczając wydatki na infrastrukturę IT w organizacji.

W przypadku starzejącego się laptopa najczęściej rozwiązaniem jest zakup nowego modelu. Posiadając komputery stacjonarne można zdecydować się na wymianę procesora, pamięci operacyjnej lub karty graficznej, aby urządzenie nadal spełniało wymagania techniczne.

Dzięki możliwością swobodnej rozbudowy komputerów stacjonarnych, działy IT mogą łatwo rozplanować budżet na modernizację infrastruktury IT bez konieczności kosztownej wymiany urządzeń na nowe.

Łatwa rozbudowa ułatwia naprawę

Dzięki możliwości swobodnej wymiany komponentów komputery stacjonarne są znacznie łatwiejsze do naprawy. To szczególnie istotne w przypadku stanowisk, w których liczy się ciągłość działania biznesu. Komputery stacjonarne po awarii można naprawić w zaledwie kilka minut, a czynność może odbyć się na miejscu bez konieczności wysyłki urządzenia do serwisu. Komputer stacjonarny pozwala na swobodną wymianę dowolnych komponentów - od chłodzenia, przez pamięć operacyjną/masową, aż po elementy obudowy, płytę główną czy procesor.

Komputery stacjonarne pozwalają na swobodną rozbudowę 
Źródło: Lenovo.com

Komputery stacjonarne pozwalają na swobodną rozbudowę

Źródło: Lenovo.com

Komputery stacjonarne są przystosowane do pracy 24/7

Biznesowe modele komputerów stacjonarnych są przystosowane do pracy pod pełnym obciążeniem bez przerw. Dzięki wydajnemu systemowi chłodzenia możemy liczyć na pełną wydajność przez cały czas, co w laptopach jest rzadko spotykane. Dzięki dostosowaniu do pracy pod dużym obciążeniem komputery stacjonarne mogą być również wykorzystywane do wykonywania najtrudniejszych zadań, a ich obsługa może odbywać się z dowolnego miejsca na świecie za pomocą pulpitu zdalnego.

Komputer stacjonarny ciężej ukraść

Ze względu na fizyczną obecność komputera stacjonarnego jest on mniej narażony na kradzież czy zgubienie, niż komputer stacjonarny. Należy również uwzględnić mniejsze ryzyko fizycznego uszkodzenia komputera stacjonarnego, który cały swój cykl życia spoczywa pod biurkiem i najcześciej nie jest przenoszony z miejsca na miejsce.

W specyficznych przypadkach komputery stacjonarne wykorzystywane są do pracy zdalnej. Użytkownicy korzystają z ich mocy obliczeniowej z wykorzystaniem pulpitu zdalnego. Takie rozwiązanie dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ przetwarzane dane znajdują się na zabezpieczonym komputerze w siedzibie firmy. Dodatkowe urządzenie, z którego łączy się pracownik nie posiada w swojej pamięci żadnych danych wrażliwych.

Komputery stacjonarne są przeważnie zauważalnie cichsze

Laptopy są mniejsze, więc mogłoby się wydawać, że generują mniejszą ilośc hałasu od swoich stacjonarnych odpowiedników. W praktyce nie jest to prawda. Komputer stacjonarny pobiera więcej prądu i generuje większe ilości ciepła, ale najczęściej pracuje ciszej od komputera przenośnego. Wszystko dzięki zaawansowanemu systemowi chłodzenia składającemu się najcześciej z wielu dużych wentylatorów, które pracują na niskich obrotach generując ledwo słyszalny szum.

Wysokowydajna stacja robocza czasami jest niezastąpione
Źródło: lenovo.com

Wysokowydajna stacja robocza czasami jest niezastąpione

Źródło: lenovo.com

W przypadku komputera przenośnego najczęściej do dyspozycji mamy pojedynczy wentylator, który musi na bieżąco obniżać temperaturę procesora oraz układu graficznego. Komputer przenośny jest dużo bardziej narażony na wzrost temperatury związany z wykorzystaniem zasobów procesora, co przekłada się na głośną pracę wentylatora chłodzącego układ nagrzewające się w niewielkiej obudowie komputera przenośnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200