Dla wymagających

Pakiet WordPerfect Suite 8 wykorzystuje technologię MMX i jest dobrze zintegrowany z Internetem.

Pakiet WordPerfect Suite 8 wykorzystuje technologię MMX i jest dobrze zintegrowany z Internetem.

Corel WordPerfect Suite 8 jest pakietem aplikacji biurowych przeznaczonych dla rynku SOHO. Na tym polu konkuruje z bardziej popularnym, ale mniej zaawansowanym Microsoft Office. Pakiet Corela jako jeden z pierwszych potrafi wykorzystywać technikę MMX w celu przyspieszania obsługi grafiki ekranu.

Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z poprzednimi wersjami WordPerfecta, nie ma wątpliwości, że jest to sprawny edytor, a w zasadzie procesor tekstu, przeznaczony do edycji i obróbki dużych tekstów, wyposażony w bardzo sprawny edytor równań. Przy redagowaniu tekstów naukowych, szczególnie takich, gdzie występuje dużo oznaczeń matematycznych i równań, WordPerfect jest szczególnie przydatny. Obecna, najnowsza wersja WordPerfecta, opracowana przez Corp., jest oferowana wraz z zestawem innych programów tworzących zintegrowane środowisko aplikacji biurowych.

Edytor tekstu - WordPerfect 8

WordPerfect jest wygodnym narzędziem do przetwarzania dużych tekstów. I chociaż stosuje graficzną obsługę ekranu, to nie występuje tutaj denerwujący efekt spowalniania przewijania tekstu przy przechodzeniu na kolejną stronę dokumentu. W obecnej wersji wzbogacono systemy i ich aranżacji dla indywidualnych potrzeb użytkownika, a do wykorzystania jest 1000 różnych krojów czcionek. Do rozstrzygania problemów gramatycznych służy wbudowany słownik Spell-As-You-Go. Na uwagę zasługuje także możliwość automatycznego tworzenia internetowych odsyłaczy - linków w trakcie edycji dokumentu.

Arkusz kalkulacyjny Quattro Pro 8

Zawarty w pakiecie Corel WordPerfect 8 arkusz kalkulacyjny Quattro Pro 8 jest najnowszą wersją znanego od lat i dopracowanego w szczegółach arkusza Quattro Pro. I chociaż na skutek rozpowszechnienia graficznej obsługi ekranu najbardziej znane arkusze kalkulacyjne nie różnią się wyglądem i zakresem funkcjonalnym, to Quattro Pro 8 ma zdecydowanie najbardziej zaawansowane narzędzia do prezentacji danych w postaci różnych wykresów. Arkusz wyposażony jest - zgodnie z techniką WYSIWYG - w możliwość aranżacji wydruku, którego postać jest wyświetlana na ekranie monitora.

Corel Presentations

Program jest odpowiednikiem Microsoft PowerPoint. Umożliwia on tworzenie plansz i slajdów do celów prezentacyjnych. Presentations został wyposażony w wiele narzędzi pozwalających na stosowanie m.in. efektów trójwymiarowych i półprzezroczystych. Program dysponuje zestawem gotowych ilustracji, które można dowolnie modyfikować. Wykorzystywanie techniki MMX znacznie przyspiesza odświeżanie i zmianę kolejnych slajdów. Moduł Show On The Go pozwala na przekazywanie prezentacji na dyskietce albo jako attachment poprzez pocztę elektroniczną.

Narzędzia i integracja z Internetem

Najbardziej interesujące wydają się narzędzia umożliwiające łatwą integrację oprogramowania z Internetem. W Corel WordPerfect po raz pierwszy zastosowano narzędzia pozwalające na wykorzystywanie techniki HTML - dane z każdej z głównych aplikacji mogą być przekładane do HTML, a wykorzystanie techniki Java pozwala na tworzenie własnych stron WWW. Internetowe połączenia - linki powstają automatycznie, jeśli tekst poprzedzany jest przedrostkami: www, ftp, http lub mailto. Użytkownik ma do dyspozycji przeglądarkę Netscape. Dzięki zastosowaniu takich narzędzi, komunikacja z Internetem w obie strony nie nastręcza użytkownikom większych trudności.

Oferta dla wymagających

Corel WordPerfect Suite 8 jest interesującą propozycją wśród aplikacji przeznaczonych do wspomagania pracy biurowej. Jego edytor i sprawny arkusz kalkulacyjny mogą być alternatywą dla tych, którym Microsoft Office nie wystarczy. Wydaje się jednak, że na naszym rynku Corel WordPerfect nie będzie groźną konkurencją dla oprogramowania Microsoft. Zintegrowany pakiet Corela może być przydatny przede wszystkim użytkownikom, którzy opracowują duże pliki tekstowe lub wykorzystują aplikacje graficzne. WordPerfect może np. znacznie uprościć procesy przygotowywania tekstów dla studiów DTP, jeden z najpopularniejszych programów DTP - Ventura korzysta bowiem z formatu WordPerfecta.

Corel WordPerfect Suite 8 jest sprzedawany w dwóch konfiguracjach: podstawowej i profesjonalnej. Wersja podstawowa wyposażona jest w narzędzia dla małego biznesu (na rynek SOHO) i zawiera edytor (Word Perfect 8), arkusz kalkulacyjny (Quattro Pro 8), program do tworzenia prezentacji (Presentations 8), Photo House 1.1, liczne narzędzia ułatwiające wykorzystanie Internetu w pracy biurowej - do edycji i tworzenia własnych stron WWW - oraz przeglądarkę Netscape Navigator. Pakiet zawiera także zestawy wysokiej jakości krojów czcionek oraz bibliotekę grafiki. Wersja profesjonalna zawiera narzędzia umożliwiające pracę w sieciach korporacyjnych.

W praktyce

Instalacja pakietu w Środowisku Windows 95 PL nie jest trudna. Zarówno podczas instalacji, jak i w pracy nie wystąpiły żadne niezgodności oprogramowania z systemem operacyjnym. Niestety, na razie nie ma w planie wersji polskiej, co dla wielu potencjalnych użytkowników nie jest bez znaczenia. Przy kilkuprocentowym udziale w rynku aplikacji biurowych, Corel musi walczyć przede wszystkim o największy rynek amerykański i trudno mu zdecydować się na niepewne inwestycje w lokalizacje pakietu.

Corel WordPerfect Suite 8 do pracy wymaga 32-bitowego systemu operacyjnego Windows 95 lub Windows NT 4.0. Minimalna konfiguracja sprzętowa to procesor Intel x486/66MHz, 8 MB RAM (zalecane 16 MB), CD-ROM (aplikacje dodatkowe dostępne są jedynie na CD), monitor co najmniej VGA oraz 50 MB przestrzeni na dysku stałym dla minimalnej instalacji (typowa wymaga 120 MB).


TOP 200