Dla wielu wersji JDK

PowerJ 2.5 Sybase umożliwia korzystanie z wielu wersji Java Development Kit (JDK) i biblioteki Java Foundation Class (JFC).

PowerJ 2.5 Sybase umożliwia korzystanie z wielu wersji Java Development Kit (JDK) i biblioteki Java Foundation Class (JFC).

Nowa wersja pakietu narzędziowego PowerJ 2.5 Sybase spodoba się zarówno aktualnym użytkownikom poprzednich wersji tego narzędzia, jak i doświadczonym programistom w Javie. Dodanie możliwości korzystania z wielu wersji Java Development Kit (JDK) i biblioteki Java Foundation Class (JFC) będzie szczególnie przydatne programistom tworzącym w Javie aplikacje dla przedsiębiorstwa.

Wprowadzone ulepszenia pozwolą pakietowi PowerJ skuteczniej konkurować z innymi narzędziami, a szczególnie z JBuilderem firmy Inprise (dawniej Borland). Wspomniane opcje korzystania z równych wersji JDK i biblioteki JFC są dostępne w aktualnej wersji JBuildera.

Programiści, którzy dopiero poznają programowanie w Javie, znajdą w pakiecie obszerną pomoc i przykładowe aplikacje. Jednak, nawet w tej wersji, interfejs użytkowy nie zapewnia wystarczającej liczby elementów, aby początkujący programista w Javie szybko nabrał sprawności w posługiwaniu się nim. Sybase nie planuje wzbogacenia następnych wersji o pakiety mechanizmów, przeznaczone dla programistów z mniejszym doświadczeniem, np. większą liczbę pomocników typu wizard.

Podobnie jak w PowerBuilder 6.5, w pakiecie PowerJ widać integrację w ramach pakietu narzędziowego Sybase Enterprise Application Studio (który ma być dostępny w IV kw. br.). Wiele komponentów tego pakietu, w tym serwer transakcyjny Jaguar Component Transaction Server (CTS), już dołączono do PowerJ.

Mimo że niektóre elementy składowe Enterprise Application Studio są dołączone do PowerJ, nie są one jednak jeszcze zintegrowane w jednolitych ramach. Wspólny interfejs będzie dostępny dopiero w następnej wersji PowerJ. Również w nowej wersji mają pojawić się interesujące ulepszenia: wsparcie języka XML, pomocnik do tworzenia komponentów Enterprise JavaBeans, nowe moduły do rozpowszechniania aplikacji i zdalny debugger do ich uruchamiania.

Aktualna wersja PowerJ nie zawiera większych błędów. Podczas opracowywania aplikacji testowej nie było problemów, dotyczących stworzenia jej dla różnych wersji JDK. Również dobrze zintegrowane jest wsparcie dla biblioteki JFC. Dodanie komponentów graficznych Swing z palety narzędziowej nie sprawiało kłopotów.

Inne ważne moduły PowerJ to AppModeler do modelowania aplikacji, PowerSite do opracowania aplikacji Web, PowerDynamo - serwer aplikacji Web i Jaguar Component Transaction Server - monitor transakcyjny do sieci Web. Wszystkie działały bez problemów i zintegrowanie ich w ramach Enterprise Application Studio jest właściwym zamierzeniem.

Kolejnej wersji PowerJ ściślej zintegrowanej można oczekiwać w IV kw. br. w ramach pakietu Enterprise Application Studio.

PowerJ Enterprise 2.5

Ocena ogólna: bardzo dobra

Dodanie elastycznej możliwości korzystania z różnych wersji JDK i zestaw cech umożliwiających opracowywanie aplikacji dla przedsiębiorstwa czynią z pakietu PowerJ wartościowe narzędzie dla aktualnych użytkowników poprzednich wersji. Programistom początkującym spodoba się samouczek i przykładowe aplikacje. Jednak interfejs użytkowy nie jest jeszcze tak czytelny, jak konkurencyjne.

Zalety: Wsparcie wielu wersji JDK, biblioteki Java Foundation Class i komponentów graficznych Swing; narzędzia do tworzenia stron Web i zarządzania witryną; fizyczne modelowanie danych.

Wady: Środowisko programistyczne przystosowane do potrzeb doświadczonego użytkownika; niekompletna integracja z pakietem Enterprise Application Studio; inne drobne błędy.

Cena: 1495 USD na jednego programistę w środowisku Windows.

Platformy: Windows 95, Windows NT.

Informacje: Sysoft sp. z o.o., tel. (+22) 668 89 89

<hr size=1 noshade>Maggie Biggs specjalizuje się w testowaniu narzędzi do opracowywania aplikacji i technologii baz danych w Centrum Testowym InfoWorld.

Na podstawie tygodnika InfoWorld wydawanego przez IDG opr. mł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200