Dla sieciowych drukarzy

Nowa seria drukarek sieciowych Lexmarka przeznaczona jest do wykorzystania w sieciach o znacznym natężeniu drukowania.

Nowa seria drukarek sieciowych Lexmarka przeznaczona jest do wykorzystania w sieciach o znacznym natężeniu drukowania.

Firma Lexmark wprowadziła na rynek trzy nowe modele drukarek sieciowych: OPTRA S 1250, umożliwiającą drukowanie z szybkością do 12 stron na minutę, OPTRA S 1650 – do 18 stron na minutę oraz OPTRA S 2450 – do 24 stron na minutę. Testowaniu poddano model 1650.

Wraz z drukarką dostarczana jest ponad 300-stronicowa instrukcja obsługi (niestety, tylko w języku angielskim), płyta CD-ROM zawierająca sterowniki i dodatkowe programy użytkowe (Adobe Acrobat Reader i oprogramowanie MarkVision) oraz czcionki TrueType.

Drukarka ma możliwość pracy zarówno jako urządzenie lokalne podłączane przez łącze szeregowe lub równolegle (serial lub parallel), jak i sieciowe (w zależności od modelu istnieje możliwość włożenia jednej, dwóch lub trzech kart sieciowych). Drukarka obsługuje sieci TCP/IP, IPX oraz AppleTalk.

Rozmowa z użytkownikiem

Dzięki zastosowaniu technologii NPAP 1.0 (Network Printing Alliance Protocol) drukarka może nie tylko przyjmować dane do wydruku, ale także informować użytkownika o tym, co aktualnie jest drukowane (lub nie - podając tego przyczynę. Dzięki specjalnej aplikacji MarkVision, która jest graficznym interfejsem użytkownika, użytkownik ma możliwość monitorowania pracy drukarki, a także zdalnego rozpoznawania problemów występujących podczas jej pracy. Narzędzie to przydatne jest szczególnie administratorom, którzy dzięki niemu nie muszą fizycznie podchodzić do drukarki, by stwierdzić, że np. dolny podajnik papieru nie został poprawnie wsunięty, co uniemożliwia drukowanie.

Na załączonym krążku CD-ROM użytkownik otrzymuje oprogramowanie MarkVision w wersjach dla systemów: Windows 3.1/95/NT, OS/2, Unix i . Nie oznacza to jednak, że drukarka nie działa pod kontrolą innych systemów, np. MS-DOS.

Sterowniki umożliwiające współpracę komputera z drukarką mogą być instalowane bezpośrednio na komputerze klienta, jak i na serwerze sieciowym. W tym drugim przypadku kopiowane są sterowniki potrzebne nie tylko dla danego systemu, lecz wszystkie dostępne (używane są one do późniejszych instalacji sterowników drukarki przez sieć dla dowolnego, innego systemu). Ponadto podczas instalacji sieciowej dla systemów Windows 3.1/95 i NT MarkVision dokonuje sprawdzenia obecnych sterowników drukarek i w razie potrzeby automatycznie je aktualizuje.

Drukarka umożliwia także dość popularną w ostatnim czasie metodę pracy, a mianowicie drag&drop. Polega ona na tym, że użytkownik „przeciąga” plik do drukowania na ikonę programu MarkVision, który sam uruchamia odpowiednią aplikację (np. Word) i drukuje w tle „przeciągnięty” plik.

Funkcje dodatkowe

Drukarka wyposażona jest w 75 wbudowanych zestawów czcionek i emuluje język PCL 6 oraz PostScript Level 2. Nie jest ona jednak wyposażona w polską instrukcję ani nie komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim.

Kolejną wadą jest fakt, że mimo wbudowanych aż 77 czcionek narodowych, brak wśród nich czcionek polskich, co uniemożliwia druk polskojęzycznych tekstów z systemów nie posiadających wbudowanej obsługi wydruku w trybie graficznych (np. MS-DOS).

Natomiast zaletą jest możliwość drukowania kodów paskowych zgodnych z normą POSNET. Podczas wykonywania wydruku przydaję się wbudowana w drukarkę technologia ulepszania jakości wydruku PQET (Print Quality Enhancement).

Nową drukarkę OPTRA cechuje oszczędnościowy tryb pracy, który dotyczy zarówno zużycia tonera, jak i prądu. Standardowo drukarka wyposażona jest w 4 MB RAM, jednakże istnieje możliwość jej rozszerzenia do 38 MB. Wyposażona jest także we wbudowany duplexer, umożliwiający druk dwustronny. Istnieje także opcja umożliwiająca rozdzielanie wydrukowanych dokumentów pustą kartką papieru, umożliwiająca łatwiejsze rozdzielenie wydruków dla różnych użytkowników.

Urządzenie może pracować w rozdzielczościach: 300, 600, 1200 i 1200 Image Quality. Jakość dla rozdzielczości 1200 dpi jest zadowalająca, nawet podczas drukowania zdjęć. Ponadto istnieje możliwość zainstalowania do pięciu podajników papieru (500 kartek każdy) i do pięciu sorterów wydruku, co powinno zapewnić (poza futurystycznym wyglądem) spory zapas papieru nawet dla sieci, gdzie drukowana jest ogromna liczba dokumentów.

<hr size=1 noshade>Dystrybutor: PrintMark

Rynek Ratusz 10, Wrocław

tel. (0-71) 44 53 30

fax (0-71) 44 73 04.

Informacje:http://www.lexmark.com

Cena: Optra S 1650 - 2066 USD; OPTRA S 2450 – 3528 USD.


TOP 200