Dla małych z ambicjami

Microsoft wprowadza do oferty spolszczoną wersję pakietu oprogramowania serwerowego dla małych firm.

Microsoft wprowadza do oferty spolszczoną wersję pakietu oprogramowania serwerowego dla małych firm.

Microsoft wprowadził do sprzedaży polskie wersje pakietu Windows Small Business Server (SBS) 2003. W cennikach firmy pojawiły się one na początku lutego br.

W porównaniu z wersjami angielskimi, których premiera odbyła się w październiku 2003 r., podstawową różnicą jest włączenie do pakietu zlokalizowanego oprogramowania Windows Server 2003 PL - pozostałe aplikacje są w wersjach angielskich. Ceny i sposób licencjonowania są obecnie takie same zarówno dla wersji angielskich, jak i polskich.

Oprócz ulepszeń technologii i funkcjonalności warto zauważyć, że Microsoft podniósł maksymalną liczbę dostępnych licencji klienckich do 75. W warunkach amerykańskich nie jest to zmiana istotna, ale w Polsce oznacza, że SBS 2003 może znaleźć odbiorców nie tylko w małych, ale też średnich firmach.

Inaczej niż w przypadku SBS 2000, Microsoft udostępnił dwie wersje pakietu: Standard i Premium. W skład SBS 2003 Standard Edition wchodzą: Windows Server 2003, Microsoft Exchange Server 2003, Windows SharePoint Services oraz Microsoft Shared Fax Service. Premium Edition natomiast zawiera dodatkowo Internet Security and Acceleration Server 2000, SQL Server 2000 oraz Office FrontPage 2003.

Jak podkreślają przedstawiciele Microsoftu, pakiet SBS nie jest tylko zestawem systemu operacyjnego i podstawowych aplikacji serwerowych. Kod oprogramowania został zintegrowany tak, aby wdrożenie systemu było prostsze i łatwiejsze niż dotąd. Właśnie to ułatwienie procesu instalacji i konfiguracji jest podstawową cechą, która zwiększa atrakcyjność tego pakietu dla małych firm, niezatrudniających wysoko kwalifikowanych administratorów zajmujących się bieżącym utrzymaniem systemu IT. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie mógł bez problemu wykorzystać SBS - instalacja tego systemu, a zwłaszcza konfiguracja sieci wymaga pewnej wiedzy technicznej, która z reguły wiąże się ze wsparciem np. ze strony odpowiednio przeszkolonych pracowników współpracujących z Microsoftem lokalnych firm integracyjnych (partnerów Microsoftu o statusie Value Added Reseller).

Nawet jeżeli doliczyć pewne usługi, pakiet SBS 2003 może być atrakcyjny dla małych firm, które wg ocen Microsoftu w większości nie mają serwerów, lecz zadowalają się sieciami typu peer-to-peer. Oprócz ceny i funkcjonalności, argumentami mającymi przekonać klientów są: centralizacja danych i zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Co oferuje SBS

Dla małych z ambicjami

Składniki i funkcje Windows Small Business Server 2003

Microsoft Windows Small Business Server 2003 oferuje takie funkcje, jak współdzielenie plików, usługi drukowania, poczty elektronicznej, tworzenie kopii bezpieczeństwa, obsługa faksów, współdzielenie dostępu do Internetu oraz uruchamianie aplikacji Windows. W skład zestawu wchodzi serwer Exchange wraz z oprogramowaniem Outlook Web Access, umożliwiającym zdalny dostęp do poczty przez przeglądarkę.

W porównaniu z poprzednimi wersjami SBS 2000 ulepszenia i zmiany dotyczą m.in. integracji oprogramowania. Na przykład w funkcji dodawania nowych użytkowników wystarczy, by administrator jednokrotnie zdefiniował jego dane, a system automatycznie konfiguruje prawa dostępu we wszystkich elementach, takich jak Active Directory, Exchange Server lub Windows SharePoint Services.

Wykorzystywany przez SBS 2003 system sieciowy Windows Server 2003 ma ograniczenia, które mają zapobiec jego implementacji w większych firmach. Wszystkie elementy pakietu (z wyjątkiem FrontPage 2003) muszą być zainstalowane w jednym komputerze, działać w jednej domenie - nie można tworzyć domen podporządkowanych ani integrować systemu z innymi domenami. SBS 2003 musi też zawierać podstawowy katalog drzewa Active Directory, a maksymalna liczba licencji dla komputerów klienckich jest ograniczona do 75 (dotychczas 50).

Jeśli użytkownik chciałby zainstalować usługi zdalnego dostępu do poczty za pośrednictwem przeglądarki internetowej (Outlook Web Access) na innym fizycznym komputerze niż serwer SBS 2003, musi dodatkowo kupić Exchange Server 2003 Standard Edition z odpowiednią liczbą licencji klienckich.

Inaczej niż w przypadku SBS 2000, nowy pakiet nie pozwala na uruchomienie usług Windows Terminal Services w trybie Application Server. Jest to możliwe jedynie po zakupieniu "pełnej" licencji Windows Server 2003.

Licencjonowanie SBS 2003

Licencje klienckie kosztują tyle samo dla obu wersji pakietu Standard i Premium. Użytkownicy poprzedniej wersji, którzy kupili usługę Software Assurance, w przypadku aktualizacji do SBS 2003 otrzymują je bezpłatnie, inni muszą zapłacić pełną kwotę - Microsoft nie oferuje tańszych aktualizacji.

Zmieniono sposób dystrybucji licencji dostępowych dla urządzeń klienckich - zamiast dyskietek jest wykorzystywany zestaw kodów aktywacyjnych wymagających rejestracji za pośrednictwem Internetu. Możliwa jest też rejestracja telefoniczna.

Podczas instalacji można określić sposób wykorzystania licencji klienckich - mogą one być przypisane komputerowi (pozwala to na korzystanie z niego przez wielu użytkowników) lub też użytkownikowi (może on korzystać z wielu komputerów). W ramach jednej instalacji mogą występować oba typy licencji. Microsoft, powołując się na względy techniczne, doradza, by stosować tylko jeden typ. Co ciekawe, zdalny dostęp do bazy SQL Server, będącej elementem pakietu Premium, jest możliwy dla nieograniczonej liczby anonimowych użytkowników i w tym przypadku nie wymaga zakupu licencji klienckich.

Ceny SBS 2003

SBS 2003 Standard Edition kosztuje ok. 2200 zł (599 USD), a Premium Edition - 5500 zł (1499 USD). W skład podstawowego zestawu, oprócz oprogramowania serwerowego, wchodzi również 5 licencji klienckich CAL. Pakiety dodatkowych licencji dostępowych (po 5 lub 10) kosztują 99 USD za licencję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200