Dla lepszej organizacji

Inne mniejsze modyfikacje, to możliwość wyróżniania listów od różnych osób różnymi kolorami, dzięki czemu są one łatwiej odróżnialne; możliwość edytowania i wysyłania listów bezpośrednio w formacie HTML – tak samo jak w przypadku stron WWW itp.

Outlook jest także inteligentniejszy niż to miało miejsce w wersji 97. Potrafi automatycznie rozpoznać (w ograniczonym zakresie) korespondencję dotyczącą np. proponowanych terminów spotkań, po czym automatycznie uruchamia odpowiedniego Wizarda, który pomaga wpisać termin do kalendarza.

Wiele nowości pojawiło się także w folderze kontaktów, w którym przechowywane są elektroniczne wizytówki. Przede wszystkim możliwe jest już wywołanie nie tylko strony WWW danej osoby czy też wybranie jej numeru telefonu (o ile telefon zintegrowany jest z komputerem) bezpośrednio z poziomu wizytówki, ale także rozpoczęcie konferencji głosowej bądź wizyjnej za pośrednictwem oprogramowania NetMeeting. Ponadto można również przed udaniem się na spotkanie zlecić programowi wydrukowanie mapy dokładnie określającej lokalizację, w której znajduje się biuro bądź też dom danej osoby. Funkcja ta dostępna jest tylko wtedy, gdy komputer użytkownika podłączony jest do Internetu. Z serwisu turystycznego Expedia ściągana jest wtedy odpowiednia mapa, która może być wydrukowana na lokalnej drukarce. Niestety, funkcja ta nie będzie przydatna dla polskich użytkowników, którzy w ten sposób zechcą wyszukiwać ulice w polskich miastach.

Pod podszewką

Jednak zmiany i usprawnienia w interfejsie graficznym to kosmetyka w porównaniu z funkcjami, które nie są bezpośrednio widoczne dla użytkownika. Przede wszystkim Outlook 98 będzie obsługiwać kilka nowych standardów internetowych. Obok dostępnych już POP3 i SMTP pakiet będzie wspierać także IMAP4, LDAP, S/MIME oraz standardy wymiany „wizytówek” i terminarzy przez Internet – vCard, vCalendar, iCalendar.

Nowością będzie możliwość wybiórczego replikowania i synchronizowania informacji z serwerów pocztowych podczas sesji zdalnej łączności.

Pakiet będzie również oferował narzędzia, które umożliwią importowanie skrzynek pocztowych z pakietów Eudora, Netscape Messanger oraz Outlook Express. Zawierał on będzie także konwertery, które umożliwią wymianę informacji z najpopularniejszymi palmtopami z systemem Windows CE, zegarkiem Timex DataLink, a także urządzeniem PalmPilot firmy US Robotics.

<hr size=1 noshade>Outlook 98 beta 1

Platforma systemowa: Windows 95 i Windows NT

Data premiery: pierwsza połowa 1998 r.

Cena: nieznana

Informacje:http://www.microsoft.com/outlook

Wersja beta: http://www.microsoft.com/outlook/outlook98/default.htm


TOP 200