Dla dużych i dla małych

In-band

Rozwiązanie "in band" przetwarza metadane, zdarzenia kontrolne i informacje na temat położenia danych za pomocą pojedynczego urządzenia. Innymi słowy, zarządzanie metadanymi i rozkazy kontrolne dzielą ścieżkę dostępu do danych. Takie rozwiązania może spowodować "przytkanie" mocno obciążonych macierzy SAN z uwagi na przyjętą ścieżkę przepływu danych - wszystkie żądania z komputerów klienckich muszą przejść przez pojedynczy punkt. Twórcy produktów opartych o rozwiązanie tego typu radzą sobie z takim zagrożeniem skalowalności poprzez dodanie zaawansowanej technologii zarządzania klastrami i pamięcią cache. Wielu z tych producentów może wskazać gotowe implementacje swoich produktów w dużych firmach, by udowodnić ich niezaprzeczalną skalowalność i wydajność. Sztandarowe systemy tego typu, to DataCore SANsymphony, FalconStor IPStor i SAN Volume Controller firmy IBM.

Out-of-band

Rozwiązanie typu "out-of-band" obsługuje metadane i funkcje kontrolne poza ścieżką zarządzania danymi, przekazując te zadania osobnej jednostce obliczeniowej. Minusem rozwiązania jest to, że program sterujący musi być zainstalowany na każdym komputerze. Praca, jaką wykonuje ten program, jest zwyczajnym przechwyceniem metadanych i rozkazów kontrolnych ze strumienia danych, a potem przekazanie ich dalej, w celu osobnego przetworzenia, zmniejszając obciążenie hosta, który może się w całości zająć transferem danych. Głównym producentem rozwiązań typu "out-of-band" jest firma LSI Logic, której system StoreAge może być zaadaptowany do pracy zarówno w trybie "out-of-band", jak i "split path".

Rozdzielić ścieżkę danych od metadanych

System pracujący w trybie "split path" (ang. rozdzielona ścieżka dostępu) wykorzystuje możliwości przetwarzania danych na bardzo niskim poziomie (ściślej - pracuje na poszczególnych portach inteligentnego urządzenia typu switch), gdzie rozdziela metadane i informacje kontrolne od informacji o położeniu danych. Inaczej niż w architekturze "out-of-band", w której ścieżki są wydzielane na hostach, systemy "split path" rozdzielają dane i ścieżki kontrolne jeszcze w sieci, za pomocą inteligentnego urządzenia. Takie systemy przekazują metadane i informacje kontrolne do jednostki obliczeniowej (tak samo i takiej samej jak w rozwiązaniu "out-of-band"), w celu dalszego przetworzenia, a ścieżki dostępu do zasobów w odpowiednie miejsce. W ten sposób wyeliminowana została potrzeba stosowania programów typu agent, wspomnianych akapit wyżej. Z reguły wirtualizacje "split path" uruchamiane są na inteligentnym przełączniku lub podobnym, specjalnie zaprojektowanym urządzeniu. Dostawcy rozwiązań pracujących w tej architekturze, to głównie EMC (Invista), Incipient oraz LSI Logic (StorageAge SVM).

Inteligentny kontroler

Kontrolery macierzy to główny obszar, w którym stosuje się wirtualizację. Ciekawostką jest, że typowe kontrolery wirtualizują jedynie wewnętrzne (z punktu widzenia przechowywanych danych) dyski stałe. To podejście ulega obecnie zmianie - aktualnym wyzwaniem jest takie zaprojektowanie "inteligentnej wirtualizacji", która współpracując z kontrolerem może zwirtualizować zarówno macierze zintegrowane bezpośrednio z systemem, jak i podłączane jako zewnętrzne. Założenie jest podobne jak przy stosowaniu architektury "in-band" - kontroler ma przetwarzać wszystkie trzy strumienie: dane, metadane i rozkazy kontrolne. Głównym przykładem tak skonstruowanego, nowoczesnego systemu wirtualizacji jest Hitachi Universal Storage Platform.


TOP 200