Dla Cortany liczy się tylko duet Edge/Bing

Microsoft postanowił konfigurować system Windows 10 w taki sposób, aby oprogramowanie Cortana (osobista asystentka) korzystała z usług świadczonych tylko przez jego produkty. I tak Cortana będzie mogła otwierać tylko jedną przeglądarkę: Edge. Użytkownik Cortany będzie też mógł przeszukiwać Internet korzystając tylko z usług wyszukiwarki Bing.

Tym samym użytkownicy komputerów Wndows 10 korzystający z usług asystentki Cortana – która wyświetla swoje okno wyszukiwania w lewym dolnym rogu ekranu - mogą zapomnieć o przeglądarkach Firefox, Opera czy Chrome i muszą się pogodzić z tym, że będzie ona mogła przeszukiwać Internetu korzystając wyłącznie z usług wyszukiwarki Bing.

Microsoft zapewnia jednocześnie, że ograniczenia te dotyczą wyłącznie osobistej asystentki Cortana i system Windows 10 obsługuje dalej w standardowy sposób wszystkie inne przeglądarki. Cortana akceptuje tylko dwie webowe aplikacje: Bing i Edge.

Zobacz również:

  • Microsoft zamierza przedłużyć żywot systemu Windows 10
  • Windows żegna się z Cortaną
  • Te wiodące na rynku AI firmy zostaną prześwietlone, czy nie zwalczają konkurencji w sposób niezgodny z prawem

Powód dla którego MIcrosoft zdecydował się na taki krok jest oczywisty. Korporacja chce, aby trio Cortana/Edge/Bing przynosiło mu jak największe zyski. Można sobie tu oczywiście zadać pytanie, dlaczego Microsoft nie zdecydował się na taki krok w momencie udostępnienie systemu Windows 10, a dopiero teraz. Ale to pozostanie już tajemnicą korporacji z Redmont.

Wcześniej MIcrosoft wprowadził tylko jedno ograniczenie. Gdy użytkownicy przechodzą ze starszej wersji systemu Windows na oprogramowanie Windows 10, upgrade wskazuje zawsze, że domyślną przeglądarką jest Edge.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200