DisplayPort 1.4 pozwoli na odtwarzanie wideo 8K przez kabel USB-C

Standard przesyłania obrazu o nazwie DisplayPort doczekał się nowej wersji. Dzięki DisplayPort 1.4 użytkownicy będzie można przesyłać obraz o rozdzielczości 8K w czasie rzeczywistym pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w porty USB-C.

DisplayPort 1.4 pozwoli w przyszłości przesyłać obraz 8K. Zanim odpowiednie porty i kontrolery zaczną być montowane w laptopach i płytach głównych komputerów stacjonarnych minie jednak nieco czasu.

O opracowaniu nowego standardu poinformowało VESA, czyli Video Electronics Standards Association. Dowiedzieliśmy się, że DisplayPort 1.4 otrzyma wsparcie 8K, a urządzenia do przesyłania obrazu będą mogły korzystać z nowego typu portów, czyli USC-C. To istotne, ponieważ złącza USB-C (nazywane też USB Type-C) zdobywają coraz większą popularność.

Zobacz również:

  • Apple zrezygnuje w przyszłym roku na dobre z portu Lightning

Porty nowego typu montowane są już w niektórych notebookach, tabletach i smartfonach. Ich dalsza popularyzacja ułatwi wdrożenie standardu DisplayPort 1.4. Do transferu obrazu 8K opracowano nowe złącze o nazwie SuperMHL, ale zadbano o to, by móc wykorzystać do wideo o tej rozdzielczości również USB-C.

Standard DisplayPort 1.4 zyska na znaczeniu wraz z popularyzacją telewizorów wyświetlających obraz 8K. Jak na razie jednak wideo o tak wysokiej rozdzielczości to jeszcze pieśń przyszłości, ponieważ teraz popularność wśród klientów zdobywa dopiero standard 4K.

DisplayPort 1.4 pozwoli na odtwarzanie wideo 8K przez kabel USB-C

DisplayPort 1.4 obsłuży wideo 8K

To się niedługo jednak zmieni, a producenci tacy jak Sharp już teraz zachęcają klientów do inwestowania w telewizory 8K, chociaż pierwszy taki model został wyceniony jak na razie na 133 tys. dol. Szerszej dostępności i niższych cen takich telewizorów można spodziewać się w okolicach 2020 roku przed Olimpiadą w Tokio, która będzie transmitowana w 8K.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200