Dimension Data przedstawia trendy technologiczne na rok 2019

Firma Dimension Data opublikowała, stworzony przez własny zespół ekspertów technologicznych, raport noszący nazwę Tech Trends 2019. Opisano w nim najważniejsze trendy w branży IT, które będą kształtować obraz technologii biznesowych w 2019 roku w obszarze obsługi klienta, cyberbezpieczeństwa, cyfrowego biznesu, cyfrowej infrastruktury, cyfrowego miejsca pracy oraz innowacji technologicznych.

Najważniejsza, zawarta w raporcie teza, brzmi: W ciągu najbliższych 12 miesięcy w obszarze cyfrowej transformacji będziemy obserwować przechodzenie od teorii do praktyki - wynika z nowego raportu Dimension Data, koncentrującego się na obsłudze klienta, cyberbezpieczeństwie, przyszłości cyfryzacji i technologii IT.

Przechodząc do szczegółów eksperci wymieniają pięć trendów mających wpłynąć na obraz technologii biznesowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. A oto one.

Zobacz również:

  • 12 „najlepszych praktyk”, których dział IT powinien unikać za wszelką cenę

Zrobotyzowana automatyzacja procesów zmieni kształt obsługi klienta.

Wykładniczy wzrost wykorzystania zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA - Robotic Process Automation) – w tym uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i heurystycznych sieci neuronowych – umożliwi firmom łączenie scenariuszy, zwiększenie rozumienia oraz predykcyjne podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym w kwestiach potrzeb i zachowań klientów.

Organizacje skupią się na platformach cyberbezpieczeństwa opartych na chmurze.

Za sprawą ukierunkowanych i spektakularnych naruszeń cyberbezpieczeństwa w 2018 roku dostawcy usług bezpieczeństwa w chmurze w nadchodzącym roku zyskają na znaczeniu. Systemy ochrony oparte na chmurze są tworzone z otwartymi interfejsami API, więc zespoły bezpieczeństwa mogą szybko i stosunkowo łatwo integrować nowe technologie na platformie. Dzięki temu klienci będą mogli nadążać za szybko ewoluującymi zagrożeniami.

Infrastruktura stanie się w całości programowalna.

Klienci zaczną korzystać z jednoczesnych subskrypcji na wielu platformach chmurowych i w coraz większym zakresie stawiać na ofertę SaaS (Software-as-a-Service). Programowalność w trybie end-to-end oznacza, że organizacje będą w stanie szybko dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i wymagać więcej od swoich aplikacji i danych.

Aplikacje staną się bardziej inteligentne i dostosowane.

W nadchodzącym roku zauważymy aplikacje zbierające dane od użytkowników i wprowadzające zmiany we własnych funkcjonalnościach w celu ulepszania obsługi użytkowników. Istotną rolę odegrają sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, dzięki którym będzie można wydajniej pracować.

Wartość danych stanie się centrum świata wartości.

W nadchodzącym roku nacisk będzie w coraz większym stopniu przenoszony na prawdziwą wartość danych. Odnowi to zapotrzebowanie na wbudowywanie telemetrii, gromadzenie i wzbogacanie danych. To dane będą stanowić podstawę prawdziwej cyfrowej transformacji i stworzą nowe źródła przychodów, które przerosną te tradycyjne. Efektem będą zmiany w architekturach informacji, ponieważ wartościowe dane napędzają inwestycje w IT.

Komentując raport, Ettienne Reinecke (CTO firmy), mówi: „Do tej pory branża IT przedstawiała innowacyjne technologie nieco teoretycznie, bez jasnego komunikatu, jak zostaną one wykorzystane. Mam na myśli chociażby analitykę, uczenie maszynowe, sztuczną inteligencję, blockchain czy kontenery.” i Dodaje, „To się zaczyna zmieniać. Wykorzystanie przełomowych technologii staje się coraz bardziej powszechne, a ich adaptacja stale rośnie. W 2019 roku zobaczymy najbardziej innowacyjne firmy prezentujące imponujące przykłady cyfrowej transformacji w działaniu. Wiele kolejnych takich projektów pojawi się na rynku w ciągu najbliższych trzech lat. Będą one wtedy tak mocno osadzone w podstawowych procesach i technologiach, z których korzystamy, że uznamy je za coś oczywistego. 2019 będzie rokiem, w którym pionierzy uciekną podążającym ich tropem naśladowcom i będziemy obserwować znaczące przesunięcia w różnych branżach."

Pełny raport Tech Trends 2019 firmy Dimension Data jest do pobrania tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200