DeviantArt uruchamia generator grafik AI. Czy artyści stracą pracę?

DeviantArt dołącza do firm, które oferują treści tworzone przez sztuczną inteligencję. Wprowadza generator grafik DreamUp.

DreamUp pozwoli na wygenerowanie grafi z użyciem AI / Fot. Materiały własne

DreamUp pozwoli na wygenerowanie grafi z użyciem AI / Fot. Materiały własne

DeviantArt, jeden z największych serwisów społeczności artystycznej w internecie, wprowadza DreamUp i od razu tłumaczy zaniepokojonym artystom, że nowa platforma będzie "bezpieczna i uczciwa" w stosunku do ich pracy. Początkowo bowiem jej powstanie wywołało spory sprzeciw.

Aby rozwiać obawy, DeviantArt podkreśla, że prace artystów nie będą powielane ani wykorzystywane przez generator AI do tworzenia podobnych obrazów. Ponadto witryna daje artystom możliwość wyboru, czy narzędzie AI ma mieć dostęp do ich dzieł w ramach czerpania inspiracji.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów

Co więcej, witryna daje możliwość decydowania o tym, czy AI ma wykorzystywać prace poszczególnych artystów w zestawach danych, które szkolą modele AI firm trzecich.

Artyści mogą się nie zgodzić

Jeśli twórcy treści nie zgodzą się na udzielenie dostępu, AI nie będzie korzystało z ich prac w celach inspiracji i uczenia się tego, jak wygląda sztuka. DeviantArt tłumaczy, że wystarczy dodać do swoich dzieł flagę "noai", która informuje AI, że ma ignorować dany plik.

DeviantArt przygotował komunikat, w którym czytamy, że platforma "zachęca twórców do przyjęcia tego podejścia, aby zapewnić możliwość dzielenia się swoją pracą z odbiorcami online".

Korzystanie z DreamUp zostało uwzględnione w subskrypcji na DeviantArt. Wszyscy użytkownicy mogą wypróbować AI do 5 razy na miesiąc za darmo, a później abonamenty zaczynają się od 3,95 dol. do 14,95 dol. miesięcznie.

Generatory grafik AI przyciągają ostatnio sporo zainteresowania. Jeden z najpopularniejszych to Dall-E, który może stworzyć dziennie nawet dwa miliony obrazów z samego tekstu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200