Deutsche Telekom na giełdzie

26% akcji Deutsche Telekom, za które firma otrzymała ponad 20 mld DEM, trafiło do prywatnych inwestorów.

26% akcji Deutsche Telekom, za które firma otrzymała ponad 20 mld DEM, trafiło do prywatnych inwestorów.

W poniedziałek 18 listopada br. sprzedano 26% akcji jednego z największych w Europie operatorów telekomunikacyjnych - niemieckiego Deutsche Telekom (DT). W sumie spółka wyemitowała 713 mln akcji o łącznej wartości, przekraczającej 20 mld DEM. Za każdą z nich inwestorzy musieli zapłacić 28,5 DEM (18,875 USD). Tego samego dnia akcje spółki trafiły na giełdy we Frankfurcie i Nowym Jorku, a z jednodniowym opóźnieniem na giełdę tokijską. We Frankfurcie podczas otwarcia wartość akcji DT zwiększyła się do 33,2 DEM. Pod koniec dnia jej cena wynosiła już 33,90 DEM. W Nowym Jorku kurs zamknięcia to wartość 21,5 USD.

Z 600 mln akcji z emisji publicznej, jedna trzecia znalazła nabywców poza granicami Niemiec. Jak podali przedstawiciele firmy, najwięcej, bo aż 42%, trafiło do inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Ameryki Południowej, 8% z W. Brytanii, a 5% - Azji. W Niemczech akcje Deutsche Telekom nabyło ponad 1,9 mln osób prywatnych, wiele z nich po raz pierwszy w życiu. Kampania marketingowa związana z wejściem spółki na giełdę pochłonęła ponad 80 mln DEM.

Pieniądze ze sprzedaży akcji nie trafią jednak do budżetu państwa, lecz mają być przeznaczone na oddłużenie firmy. Ma to umożliwić DT przygotowanie się do otwarcia 1 stycznia 1998 r. europejskiego rynku telekomunikacyjnego. Zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej, rynek ten stanie się wówczas w pełni konkurencyjny. Europejscy operatorzy najbardziej obawiają się wkroczenia amerykańskich potentatów telekomunikacyjnych.

Przedstawiciele Deutsche Telekom podkreślają, że firma wraz z prywatyzacją chce zmienić swój wizerunek wśród klientów. Dotąd firma postrzegana była jako nie przyzwyczajony do konkurencji, zbiurokratyzowany monopolista, którego interesów chroni rząd federalny.

Deutsche Telekom zamierza sukcesywnie obniżać koszty własne i wprowadzać usługi, których oczekują klienci. Jak twierdzą specjaliści, w najbliższym czasie ceny usług telekomunikacyjnych w Europie mają obniżyć się o 40%. Ich zdaniem, tym samym zmniejszą się przychody Deutsche Telekom.

Bardzo groźnym konkurentem dla sprywatyzowanego Deutsche Telekom okazać się może grupa niemieckich przedsiębiorstw (Mannesmann, Veba, RWE, Viag i Thyssen), które wraz z zagranicznymi operatorami telekomunikacyjnymi (AT&T, Britisch Telekom i Cable & Wireless) przygotowują się do wejścia na niemiecki rynek wraz z szeroką ofertą usług.

Do tej pory w ręce prywatnych inwestorów trafiły już akcje holenderskiego operatora KPN i hiszpańskiej Telefoniki. W przyszłym roku częściowo sprywatyzowani mają zostać operatorzy we Francji (France Telecom) i we Włoszech (STET), a prawdopodobnie także Telekomunikacja Polska S.A.

Roczne obroty Deutsche Telekom wynoszą 66,1 mld DEM. Do roku 1998 firma ta ma utrzymać monopolistyczną pozycję na rynku niemieckim. Do Deutsche Telekom należy także DeTeMobil - niemiecki operator telefonii komórkowej. W ostatnim czasie Deutsche Telekom podpisał umowę o ogólnoświatowej współpracy z France Telecom i amerykańskim Corp.


TOP 200