Desktopy zostają w tyle

Według prognozy Gartnera, światowa sprzedaż komputerów osobistych w 2006 sięgnie 234,5 mln sztuk, co oznacza wzrost o 10,7 proc. wobec wyniku z ubiegłego roku kiedy na rynek trafiło 211,8 mln sztuk.

Prognozowany dwucyfrowy wzrost może cieszyć producentów, jednak jest on niższy niż w roku 2005 kiedy to sprzedaż wzrosła o 15,5 proc.

Dynamikę traci przede wszystkim segment komputerów stacjonarnych - Gartner szacuje, że łącznie producenci sprzedadzą tylko o 1,9 proc. więcej desktopów. Firma analityczna wskazuje jednocześnie rysujący się kontrast pomiędzy rynkami dojrzałymi, gdzie sprzedaż komputerów stacjonarnych spadnie o 8,6 proc. i wschodzącymi, gdzie ich sprzedaż wzrośnie o 19,5 proc. w tym roku.

Na wielkość sprzedaży może także wpłynąć fakt, że nadal nie znana jest dokładna data premiery nowego systemu operacyjnego Microsoftu - Windows Vista. Z kolei Intel w obliczu rosnącej konkurencji ze strony AMD także planuje wprowadzić nowe rozwiązania. Być może okaże się, że potencjalni nabywcy będą zwlekać z zakupem do końca 2006 roku lub później w oczekiwaniu na nowe technologie.

Desktopy zostają daleko w tyle w stosunku do komputerów przenośnych. Gartner oczekuje, że w tym roku sprzedaż notebooków wzrośnie łącznie o 31,4 proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200