Desktopy blade

HP planuje wprowadzenie do oferty desktopów typu blade. Komputery biurkowe zostaną przeniesione do jednego pomieszczenia, co ma ułatwić ich zarządzanie i konfigurowanie. Użytkownikom na biurku pozostaną tylko klawiatura, mysz, monitor oraz proste urządzenie do ich podłączenia.

Firma nie podała jeszcze oficjalnie szczegółów, ale z dobrze poinformowanych źródeł dochodzą informacje o wykorzystaniu protokołu RDP (Remote Data Protocol). Rozwiązanie dekstop blade będzie mogło korzystać również z technologii Fibre Channel i NAS. RDP jest implementacją technologii cienkiego klienta opracowaną przez Microsoft dla usług terminalowych. Bardziej zaawansowane rozwiązania w technologii thin client ("cienki klient") są oferowane również przez firmę Citrix.

HP nie jest pierwszą firmą rozważającą wprowadzenie desktopowych blade'ów do oferty. Firma ClearCube produkuje już cienkie desktopy od kilku lat. Najnowsze produkty wykorzystują procesor Pentium 4 o częstotliwości 2,6 GHz i wyposażone są w dyski o pojemności 120 GB.

Zobacz również:

  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • Laptop, a może komputer stacjonarny? Jak wygląda rynek?
  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac

W rozwiązaniu ClearCube, na biurku użytkownika znajdują się monitor, klawiatura oraz urządzenie zwane C-Port. C-Port służy do podłączenia urządzeń peryferyjnych. W serwerowni znajdują się desktop blades w specjalnych szafach wyposażonych w zasilacze, wentylatory i połączenia Ethernet. C-Port może być ulokowany do 200 m od miejsca, gdzie znajduje się serwerownia. Innym producentem desktop blades jest firma KVM.

Najważniejsza przewaga nowego rozwiązania wynika nie z ograniczenia ilości zajmowanego miejsca przez komputery biurkowe, ale ze zwiększenia możliwości ich zarządzania i serwisowania. Komputer, w którym wystąpią problemy można szybko - i co ważne - nie ruszając się z jednego pomieszczenia, wymienić.

HP ma już duże doświadczenie w technologii blade. Jest producentem pełnej gamy cienkich serwerów - od 1-procesorowego BL 10e przez 2-procesorowy BL 20p do 4-procesorowego BL 40p. Dzięki technologii blade możemy w ten sposób w jednej szafie zgromadzić serwery obsługujące aplikacje wymagające różnej wydajności - od serwerów WWW do serwerów baz danych i aplikacji. Oprogramowanie Proliant Essentials i Rapid Deployment Pack pozwala na proste zarządzanie i wdrażanie nowych serwerów. Przykładowa konfiguracja 16 serwerów BL20p razem z szafą, zasilaczami, oprogramowaniem i pełnym wyposażeniem, wykonana dla jednego z polskich klientów HP, kosztowała około 400 tys. zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200