Der Spiegel donosi - NSA monitorowała globalne transakcje finansowe

Niemiecka gazeta Der Spiegel podała trzy dni temu, że amerykańska agencja bezpieczeństwa NSA (National Security Agency) zbierała z systemu SWIFT dane dotyczące globalnego rynku finansowego (w tym dane dotyczące transakcji prowadzonych z udziałem kart kredytowych).

System SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) świadczy swe usługi kilku tysiącom organizacji finansowych (ok .8 tys.) pracujących na całym świecie, umożliwiając im wymienianie między sobą danych dotyczących transakcji bankowych.

Zbieraniem informacji finansowych zajmuje się oddział NSA noszący eufemistyczną nazwę "Follow the Money", który przekazuje je następnie do obróbki specjalnemu oprogramowaniu "Tracfin". Jak podaje Der Spiegel, baza danych "Tracfin" zawierała w 2011 r. 180 mln wpisów. Aż 84% wpisów zawierało informacje o transakcjach przeprowadzonych z udziałem kart kredytowych.

Zobacz również:

  • CIO W OBLICZU AKTUALNYCH WYZWAŃ TECHNOLOGICZNYCH I BIZNESOWYCH

W odpowiedzi na doniesienia Der Spiegel, agencja opublikowała wczoraj oświadczenie. Można w nim przeczytać, że rząd USA czuje się zobowiązany do zbierania informacji mających związek z finansowaniem międzynarodowego terroryzmu.

"Informacje są gromadzone za wiedzą i przez organy ścigania, kanały dyplomatyczne i agencje wywiadowcze, a także za pośrednictwem przedsiębiorstw współpracujących z naszymi sojusznikami i zagranicznymi partnerami", można przeczytać dalej.

Der Spiegel podaje w artykule, że NSA starała się uzyskać dostęp do transakcji prowadzonych w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie z udziałem kart kredytowych Visa. Visa odpowiedziała na to, że nie jest jej wiadome, aby ktoś nieuprawniony do tego próbował uzyskać dostęp do gromadzonych przez nią, poufnych informacji.

"Podchodzimy poważnie do zagadnienia bezpieczeństwa danych i reagujemy od razu na wszelkie próby włamań do naszego systemu, wykorzystując wszystkie metody działania, w tym prawne”, czytamy dalej w oświadczeniu.

Warto w tym momencie przypomnieć, że w 2006 r. niezależny organ kontrolny (powołany przez Komisję Europejską) odkrył, że Swift złamał przepisy regulujące kwestię bezpieczeństwa danych, przekazując szereg poufnych informacji bankowych przedstawicielom agencji rządowych USA, które zajmują się zwalczaniem terroryzmu. Po ataku 11-go września na World Trade Center sąd zobligował SWIFT do przekazania U.S. Treasury Department informacji pozwalających śledzić transakcje finansowe prowadzone przez osoby podejrzane o terroryzm. SWIFT wykonał wtedy polecenia sądu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200