Dell zdecydował się na Opterony

Dell pracuje nad wieloprocesorowymi serwerami opartymi na układach Opteron (AMD). Firma, produkująca do tej pory wyłącznie komputery intelowskie zapowiada, że serwery tej platformy pojawią się w jej ofercie pod koniec br.

Według zapewnień koncernu za sześć miesięcy użytkownicy będą mieli do wyboru serwery oparte na intelowskich procesorach Woodcrest albo na procesorach Opteron (AMD). Informacja zbiegła się z doniesieniem o nienajlepszych wynikach finansowych firmy uzyskanych w pierwszym rozliczeniowym kwartale 2000 r.

Zyski netto firmy wyniosły w tym okresie 762 mln USD (rok temu było to 934 mln USD), przy przychodach 14,2 mld USD. Jednocześnie sprzedaż produktów poza USA wzrosła o 12%, generując 44% całych przychodów firmy.

Zobacz również:

Dell przygotowuje się także do wprowadzenia na rynek komputerów opartych na intelowskich układach Core 2 Duo. W notebookach będa to układy Merom, a w stacjach roboczych i komputerach desktop układy Conroe.

Decyzja firmy oznacza, że będzie ona musiała konkurować na rynku z takim potentatem jak Sun (serwery linii Galaxy przeznaczone dla dużych firm i serwery Sun Fire przeznaczone dla sektora MSP).

Jak podaje IDC, Dell jest obecnie największym na świecie producentem pecetów (18,1 procenta udziału w rynku). Drugie miejsce zajmuje HP (16,4%), a pozostali dostawcy mogą się pochwalić jednocyfrowymi wskaźnikami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200