Dell zamyka fabrykę w Limerick, wygrywa Polska

W łódzkiej fabryce produkowana będzie większość komputerów Della przeznaczonych na rynki Europy, Środkowego Wschodu i Afryki.

W łódzkiej fabryce produkowana będzie większość komputerów Della przeznaczonych na rynki Europy, Środkowego Wschodu i Afryki.

Wybrane procesy produkcyjne zostaną podzlecone niezależnym producentom. Zatrudniająca ok. 1900 osób fabryka Dell w Limerick zostanie zamknięta w styczniu 2010 r.

2000 osób

zatrudnia już Dell w polskiej fabryce, w Limerick pracowało ich 1900

Potwierdziły się wcześniejsze informacje na temat radykalnych zmian w procesach produkcyjno-logistycznych firmy Dell. Łódzka fabryka koncernu przejmie większość procesów produkcyjnych realizowanych dotychczas w irlandzkim Limerick. Z ujawnionych informacji wynika, że irlandzka fabryka Dell zostanie zlikwidowana w styczniu 2010 r. Następujące do tego czasu zmiany procesów produkcyjno-logistycznych mają być realizowane stopniowo.

Według przedstawicieli polskiego oddziału firmy rozwój mocy produkcyjnych łódzkiej fabryki będzie uzależniony przede wszystkim od sytuacji rynkowej. Obecnie fabryka zatrudnia niecałe 2000 osób i wykorzystuje nieco ponad połowę mocy produkcyjnych. Tempo rozwoju zakładu w łódzkim Olechowie może być jednak uzależnione od decyzji władz Unii Europejskiej w sprawie dofinansowania fabryki przez polski rząd. Zastrzeżenia Komisji Europejskiej budzi m.in. wysokość dofinansowania oraz jego potencjalny wpływ na pozycję firmy Dell na rynku europejskim.

Pierwsze redukcje zatrudnienia w fabryce w Limerick zaplanowano na kwiecień br. Kierownictwo koncernu zapowiada podjęcie specjalnych działań mających na celu zminimalizowanie wpływu planowanych zwolnień na sytuację gospodarczą regionu Limerick. Fabryka koncernu wraz z kilkunastoma niezależnymi spółkami usługowymi była bowiem głównym ośrodkiem gospodarczym Limerick.

Bez większych zmian funkcjonować będą znajdujące się w Limerick centra Dell Global Innovation Solutions Centre oraz EMEA Command Centre. Ich pracownicy będą nadal koordynować produkcję, logistykę oraz zaopatrzenie w regionie EMEA jak również zajmować się projektami z zakresu rozwoju produktów i inżynierii przemysłowej. Utrzymane zostaną również działy sprzedaży, marketingu i wsparcia technicznego znajdujące się w Cherrywood w okolicach Dublina. Przeniesienie procesów produkcyjnych do łódzkiej fabryki i partnerów produkcyjnych Dell jest częścią zapowiedzianej w zeszłym roku globalnej restrukturyzacji koncernu. Podejmowane działania mają na celu m.in. uproszczenie procesów logistyczno-produkcyjnych i optymalizację kosztów działalności. W ramach prowadzonej restrukturyzacji scentralizowana ma zostać również działalność koncernu Dell na rynkach rozwiązań biznesowych.


TOP 200