Dell wrócił oficjalnie na giełdę
-
- Janusz Chustecki,
- 02.01.2019, godz. 18:30
Korporacja ma od kilku dni ponownie status publicznej spółki. Wróciła na giełdę po blisko sześciu latach nieobecności na niej. Stało się to oficjalnie tuż po Świętach Bożego Narodzenia, dokładnie w piątek 28-go grudnia.
Firma przestała być notowana nowojorskiej giełdzie NYSE w 2013 roku, po tym gdy jej założyciel (Michel Dell) wykupił wszystkie udziały, zamieniając ją w prywatny biznes.
W momencie przejścia w prywatne ręce wartość spółki wyceniano na 25 mld USD. Korporacja pojawiła się pierwszy raz na giełdzie w 1988 roku, była więc na niej obecna przez 25 lat do momentu, w którym przeszła w prywatne ręce.
Zobacz również:
- Dane odpowiednio zaopiekowane
- Dell wprowadza na rynek nowe modele z serii Precision
- ARM chce przed IPO ukończyć prace nad nowym układem scalonym
Firmy wróciła na giełdę nie inicjując przeprowadzanej zazwyczaj w takich sytuacjach operacji IPO (publiczna emisji akcji podmiotu wchodzącego na giełdę). Stała się to wyniku przeprowadzenia specyficznego rodzaju operacji finansowej. Chodzi o transakcję tzw. „odwróconej fuzji" z notowaną na giełdzie NYSE firmą VMware, której Dell był właścicielem.
Warto przypomnieć iż Dell nie tak dawno – bo w 2015 roku – przeprowadził jedną z największych operacji finansowych na rynku IT. Chodzi o przejęcie za rekordowa kwotę 67 mld USD jednego z największych na świecie producenta pamięci masowych, jaką jest EMC.
W jednym z ostatnich sprawozdań finansowych Dell – będąc jeszcze prywatną firmą - donosił, że w ostatnim kwartale 2018 roku odnotował wzrost przychodów o 15%. Analitycy szacują, że przychody firmy przekroczą w 2019 roku kwotę 90 mld USD i wyniosą według optymistycznych prognoz 92 mld USD. Firma posiada obecnie 17% udziału na rynku komputerów PC. W rankingu tym wyprzedzają ją tylko dwie firmy: HP (23%) i Lenovo (21%).