Dell wrócił oficjalnie na giełdę

Korporacja ma od kilku dni ponownie status publicznej spółki. Wróciła na giełdę po blisko sześciu latach nieobecności na niej. Stało się to oficjalnie tuż po Świętach Bożego Narodzenia, dokładnie w piątek 28-go grudnia.

Firma przestała być notowana nowojorskiej giełdzie NYSE w 2013 roku, po tym gdy jej założyciel (Michel Dell) wykupił wszystkie udziały, zamieniając ją w prywatny biznes.

W momencie przejścia w prywatne ręce wartość spółki wyceniano na 25 mld USD. Korporacja pojawiła się pierwszy raz na giełdzie w 1988 roku, była więc na niej obecna przez 25 lat do momentu, w którym przeszła w prywatne ręce.

Zobacz również:

  • Nowa infrastruktura – nowe możliwości
  • Dell zapewni hybrydowe podejście do AI. Połączy rozwiązania chmurowe i lokalne
  • Debiut Raspberry Pi na giełdzie

Firmy wróciła na giełdę nie inicjując przeprowadzanej zazwyczaj w takich sytuacjach operacji IPO (publiczna emisji akcji podmiotu wchodzącego na giełdę). Stała się to wyniku przeprowadzenia specyficznego rodzaju operacji finansowej. Chodzi o transakcję tzw. „odwróconej fuzji" z notowaną na giełdzie NYSE firmą VMware, której Dell był właścicielem.

Warto przypomnieć iż Dell nie tak dawno – bo w 2015 roku – przeprowadził jedną z największych operacji finansowych na rynku IT. Chodzi o przejęcie za rekordowa kwotę 67 mld USD jednego z największych na świecie producenta pamięci masowych, jaką jest EMC.

W jednym z ostatnich sprawozdań finansowych Dell – będąc jeszcze prywatną firmą - donosił, że w ostatnim kwartale 2018 roku odnotował wzrost przychodów o 15%. Analitycy szacują, że przychody firmy przekroczą w 2019 roku kwotę 90 mld USD i wyniosą według optymistycznych prognoz 92 mld USD. Firma posiada obecnie 17% udziału na rynku komputerów PC. W rankingu tym wyprzedzają ją tylko dwie firmy: HP (23%) i Lenovo (21%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200