Dell w Japonii

Dell Computer Corp. otworzyła własne biuro w Tokio pod nazwą Dell Computer K.K. i zamierza sprzedawać biurkowe modele swoich komputerów oraz notebook 320SLi.

Dell Computer Corp. otworzyła własne biuro w Tokio pod nazwą Dell Computer K.K. i zamierza sprzedawać biurkowe modele swoich komputerów oraz notebook 320SLi.

Dell, posiadający wytwórnie w Teksasie i Irlandii, znany jest w Europie i Ameryce z "bezpośredniej sprzedaży" sprzętu, która polega na ustalaniu ceny detalicznej w fabryce i przyjmowaniu maksymalnej ilości zamówień przez telefon. W Azji na razie nie będzie to możliwe, ale w ciągu 12 do 18 miesięcy ma powstać nowa fabryka w Singapurze. Linię oferowanych desktopów otwiera 333c/L wyposażony w procesor 33 MHz/386 za 784 USD. Zamyka ją serwer 466SE z procesorem 66 MHz/486 za 4,100 USD. Modele z twardym dyskiem będą fabrycznie wyposażane w OS/2, Windows 3.1, NetWare lub DOX/V, czyli japońską wersję DOS-a opracowaną przez IBM Japan. Do tego dołączone będą angielskie lub japońskie wersje Word i Excel Microsofta oraz Ami Pro i 1-2-3 Lotusa.

Dell stawia przed sobą dwa zadania. Pierwsze, to nie konkurować, ale współpracować z IBM-em i Compaqiem, aby wspólnie odebrać część japońskiego rynku NEC-owi. Drugie, to zachęcić Japończyków do korzystania z DOS/V. Na razie tylko 15% użytkowników PC korzysta z tego systemu, podczas gdy ponad 50% używa systemu operacyjnego NEC-a. Bitwa o DOS/V będzie w istocie bitwą o otwarcie rynku japońskiego dla zagranicznych PC-tów. I dopóki obcokrajowcy jej nie wygrają, można być pewnym zawieszenia broni między IBM-em, Compaqiem i Dellem.


TOP 200