Dell stawia na FCoE

Dell będzie oferować razem ze wszystkimi produkowanymi przez siebie serwerami karty sieciowe FCoE. Specjaliści firmy uważają, że protokół FCoE wejdzie wkrótce szerszą ławą do centrów danych i wygra rywalizację z technologią iSCSI.

Dell ogłosił, że produkowane przez QLogic karty sieciowe typu CNA (Converged Network Adapter), należące do linii 8100, będą instalowane w serwerach stelażowych PowerEdge R610 i R710, w serwerach wolno stojących T610 i T710 oraz w serwerach kasetowych M610 i M710. Będą to takie karty, jak QLE8152 i QME8142 (zawierające porty 10 Gb/s).

Dell stawia na FCoE

Karta FCoE firmy QLogic

Produkowane przez QLogic karty typu FCoE są już kupowane np. przez IBM (firma instaluje je w serwerach), Cisco (firma instaluje je w przełącznikach) oraz przez NetApp i EMC (firma instaluje je w systemach pamięci masowych).

Karty FCoE zagnieżdżają dane Fibre Channel w ramkach Ethernet, przesyłając w ten sposób przez standardowe sieci LAN (z pominięciem protokołu TCP/IP) informacje przechowywane przez systemy pamięci masowych.

Wcześniej informatycy wiązali duże nadzieje z protokołem iSCSI (przesyłanie danych SCSI przez sieci IP). Technologia ta nie jest jednak jak dotąd stosowana w wielu centrach danych i wydaje się, że zaczyna przegrywać z FCoE, chociaż może się tu jeszcze wszystko zdarzyć.

Technologia FCoE jest obecnie dość droga. Standardowa, dwuportowa karta Ethernet 10 Gb/s kosztuje ok. 180 USD, podczas gdy dwuportowa karta Fibre Channel (HBA) kosztuje ok. 900 USD, a dwuportowa karta 10 Gb/s typu CNA kosztuje już ok. 1500 USD.

Czytaj również Protokół "FCoE i wirtualizowanie zasobów".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200