Dell sprzedaje najwięcej komputerów

Najnowsze wyniki analiz przeprowadzonych przez IDC oraz Gartner Dataquest wykazują, iż koncern Dell wyprzedził firmę Compaq, w wyścigu o miano największego światowego producenta komputerów PC.

Badania przeprowadzone przez analityków firm IDC oraz Gartner Dataquest wykazały, iż koncern Dell wyprzedził w wyścigu o miano największego światowego producenta komputerów PC, dotychczasowego lidera firmę Compaq. Analizie poddana została sytuacja na rynku komputerów PC w 1 kwartale bieżącego roku. W tym czasie liczba zamówień na komputery firmy Dell wzrosła o 34,3 % i zamknęła się liczbą 4,16 miliona sztuk. Oznacza to, że firma posiada aktualnie 12,8 procentowy udział w światowym rynku komputerów PC.

Dotychczasowy lider - firma Compaq spadła na druga pozycję sprzedając 3,9 miliona sztuk pecetów, co pozwoliło jej na zdobycie 12,1 % udziału rynkowego w skali globalnej.

Zobacz również:

  • Rynek pecetów nie miał się tak dobrze od dziesięciu lat

Tak dobre wyniki koncernu Dell to min efekt nowej strategii firmy dotyczącej obniżania kosztów sprzedaży produktów, polegającej na bezpośredniej sprzedaży komputerów z pominięciem udziału lokalnych dealerów. Najgroźniejsi rywale firmy - koncerny Compaq i HP opierają sprzedaż swych produktów o rozbudowaną sieć dealerów, co spowodowało nagromadzenie ogromnych zapasów magazynowych w czwartym kwartale 2000 roku i zmusiło firmy do ograniczenia produkcji nowych urządzeń w pierwszych miesiącach 2001 roku. Skorzystał na tym Dell, który właśnie w pierwszym kwartale bieżącego roku mógł dokonać zakupu coraz tańszych nowoczesnych komponentów (np. pamięci RAM oraz panele LCD) instalowanych w zestawach PC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200