Dell sprzedaje najwięcej komputerów

Najnowsze wyniki analiz przeprowadzonych przez IDC oraz Gartner Dataquest wykazują, iż koncern Dell wyprzedził firmę Compaq, w wyścigu o miano największego światowego producenta komputerów PC.

Badania przeprowadzone przez analityków firm IDC oraz Gartner Dataquest wykazały, iż koncern Dell wyprzedził w wyścigu o miano największego światowego producenta komputerów PC, dotychczasowego lidera firmę Compaq. Analizie poddana została sytuacja na rynku komputerów PC w 1 kwartale bieżącego roku. W tym czasie liczba zamówień na komputery firmy Dell wzrosła o 34,3 % i zamknęła się liczbą 4,16 miliona sztuk. Oznacza to, że firma posiada aktualnie 12,8 procentowy udział w światowym rynku komputerów PC.

Dotychczasowy lider - firma Compaq spadła na druga pozycję sprzedając 3,9 miliona sztuk pecetów, co pozwoliło jej na zdobycie 12,1 % udziału rynkowego w skali globalnej.

Zobacz również:

  • Spadek dostaw PC

Tak dobre wyniki koncernu Dell to min efekt nowej strategii firmy dotyczącej obniżania kosztów sprzedaży produktów, polegającej na bezpośredniej sprzedaży komputerów z pominięciem udziału lokalnych dealerów. Najgroźniejsi rywale firmy - koncerny Compaq i HP opierają sprzedaż swych produktów o rozbudowaną sieć dealerów, co spowodowało nagromadzenie ogromnych zapasów magazynowych w czwartym kwartale 2000 roku i zmusiło firmy do ograniczenia produkcji nowych urządzeń w pierwszych miesiącach 2001 roku. Skorzystał na tym Dell, który właśnie w pierwszym kwartale bieżącego roku mógł dokonać zakupu coraz tańszych nowoczesnych komponentów (np. pamięci RAM oraz panele LCD) instalowanych w zestawach PC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200