Dell przestrzega klientów przed wyciekiem danych

Aż 49 milionów klientów zostało dotkniętych incydentem bezpieczeństwa. Co o nim wiadomo?

Firma Dell - jeden z największych producentów komputerów osobistych oraz serwerów na świecie poinformował o incydencie bezpieczeństwa, który spowodował naruszenie danych przetwarzanych przez organizacje.

Dell padł ofiarą cyberataku
Źródło: dell.com

Dell padł ofiarą cyberataku

Źródło: dell.com

Producent rozpoczął wysyłanie wiadomości e-mail z powiadomieniem o naruszeniu danych do około 49 milionów osób, których dane zostały najwyraźniej skradzione podczas niedawnego cyberataku.

Zobacz również:

  • Dell zapewni hybrydowe podejście do AI. Połączy rozwiązania chmurowe i lokalne
  • Ponad pół miliona kont Roku w niebezpieczeństwie po ataku
  • Ataki wielowektorowe - cechy charakterystyczne i zapobieganie

Cyberprzestępcom udało się wykraść dane takie jak: imiona i nazwiska klientów, adresy pocztowe, informacje o zamówionym sprzęcie, numery Service Tag sprzętu, opisy przedmiotów, daty zamówień oraz informacje gwarancyjne.

Firma wydała oficjalne oświadczenie.

"Obecnie badamy incydent związany z portalem firmy Dell, który zawiera bazę danych z ograniczonymi typami informacji o klientach związanych z zakupami od firmy Dell [...] Uważamy, że nie ma znaczącego ryzyka dla naszych klientów, biorąc pod uwagę rodzaj informacji."

Dell powiadomił odpowiednie władze i zatrudnił zewnętrznych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa w celu oceny szkód. Jak dotąd nie wiemy, czy była to zwykła kradzież danych, czy też próba wyłudzenia okupu.

Firma uważa, że ryzyko dla jej klientów nie jest znaczące, ponieważ informacje finansowe i płatnicze, adresy e-mail i numery telefonów nie zostały skradzione podczas tego ataku.

Skradzione dane pochodzą z lat 2017-2024 i dotyczą jedynie oficjalnego sklepu internetowego Dell. Użytkownicy sprzętów zakupionych u innych sprzedawców nie mają powodów do obaw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200