Dell i przełączniki

Dell ogłosił w lipcu 2001 roku, że przygotowuje się do wejścia na rynek przełączników LAN. Wielu obserwatorów tego rynku było wtedy zaskoczonych. Już we wrześniu w ofercie firmy pojawił się pierwszy przełącznik. Od tego momentu użytkownicy mogą instalować obok serwerów i pamięci masowych firmy Dell również jej przełączniki.

Przełączniki firmy Dell noszą nazwę PowerConnect i są adresowane do małych i średnich firm, które chcą tanim kosztem zbudować lub rozbudować sieć LAN. Ostatnio w ofercie firmy pojawiły się też i takie przełączniki, które mogą z powodzeniem obsługiwać duże przedsiębiorstwa.

Dell rozwija cały czas linię przełączników, wprowadzając np. na rynek na początku 2004 roku nową linię, oznaczając ją numerem 6000. Są to zarządzalne przełączniki operujące w warstwie trzeciej, które są na tyle wydajne, że mogą z powodzeniem obsługiwać jądra rozbudowanych sieci LAN. Chodzą słuchy, że Dell pracuje nad przełącznikami warstw 4-7 i oprogramowaniem VoIP, dzięki któremu jego oferta zainteresowałaby też te firmy, które zamierzają instalować w swoich biurach aplikacje multimedialne (np. telefony IP).

Zobacz również:

Dell i przełączniki
Ostatnia gigabitowa nowość firmy Dell nosi nazwę PowerConnect 5324 (patrz zdjęcie obok). Przełącznik wszedł na rynek w sierpniu br. Jest to 24 portowy zarządzalny przełącznik warstwy drugiej, wspierający zaawansowane opcje VLAN. PowerConnect 5324 jest wyposażony w 24 porty wspierające miedziane sieci Gigabit Ethernet i w cztery gniazda, w których można instalować wymienne moduły SFP (Small Form factor Pluggable).


TOP 200