Dell i VMware wirtualizują serwery

Dell ujawnił 8 marca, że rozszerza współpracę z firmą VMware, która specjalizuje się w projektowaniu oprogramowania wirtualizującego serwery. Współpraca zaowocuje wprowadzeniem funkcji wirtualizujących systemy do czteroprocesorowych serwerów PowerEdge 6650.

Dell przygotowuje nowe konfiguracje - składające się z czteroprocesorowych serwerów PowerEdge, pamięci masowych Dell/EMC zarządzanych przez oprogramowanie ESX Server (oprogramowanie wirtualizujące serwery opracowane przez VMware) i innych produktów opartych na technologii VirtualCenter (VMware) - które pozwolą przedsiębiorstwom lepiej wykorzystać swoje serwery i zasoby informatyczne.

Oprogramowanie opracowane przez VMware pozwala dzielić serwery intelowskie na wirtualne partycje, na których można instalować różne systemy operacyjne i uruchamiać aplikacje biznesowe. Technologie pozwalające dzielić serwery na partycje są wykorzystywane przez wiodących dostawców systemów obliczeniowych już od kilku lat. Duże doświadczenie ma w tej dziedzinie IBM, który stosuję tę technologie w swoich systemach klasy "mainframe".

Zobacz również:

  • Dane w centrum świata
  • IDC: Wzrost popularności sieci SD-WAN wynika z wymagań dotyczących łączności w chmurze i atrakcyjności SASE

Firma VMware (która została przejęta w styczniu br. przez EMC) dostarcza oprogramowanie wirtualizujące serwery tak znanym producentom, jak Dell, HP i IBM. Po wdrożeniu aplikacji wirtualizującej serwery, użytkownik może utworzyć na jednym fizycznym komputerze wiele wirtualnych serwerów i uruchamiać na nich nawet krytyczne aplikacje, i to bez obaw o to, że system nie będzie pracować stabilnie czy też wydajność aplikacji będzie mniejsza niż w przypadku instalowania ich na kilku różnych fizycznych serwerach.

Dell ma już w swojej ofercie serwery i pamięci masowe z zainstalowanym oprogramowaniem ESX Server, jak również narzędzia Virtual Center wykorzystujące technologię VMotion. Są to przetestowane przez Dell konfiguracje, składające się z dwuprocesorowych serwerów PowerEdge 6650 (na których zainstalowano oprogramowanie VMware ESX Server 2.0.1, VirtualCenter i VMotion), pamięci masowych Dell/EMC CX300 i CX500 (wspierających technologię VMotion) i serwerów PowerEdge 1750 (na których zainstalowano oprogramowanie VMware VirtualCenter Management Server).

Wymienione powyżej konfiguracje są już dostępne. Rozwiązanie zawierające dwuprocesorowy serwer PowerEdge 6650, wewnętrzną pamięć masową i oprogramowanie VMware ESX Server kosztuje od 30 500 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200