Dell i IBM sprzedają serwery

Światowy rynek serwerowy notuje od kilku miesięcy bardzo niewielki przyrost. Jedynie Dell Computer i IBM zwiększyły przychody z tego sektora rynku.

Dell Computer i IBM, jako jedyne firmy zanotowały w II kw. br. wzrost na rynku serwerów. Wartość sprzedaży platform serwerowych w skali globalnej wzrosła w drugim kwartale br. zaledwie o 0,7% w stosunku do analogicznego okresu 2000 r. W kwietniu, maju i czerwcu sprzedano na całym świecie 974 tys. sztuk serwerów. Globalne spowolnienie wzrostu sprzedaży w tym okresie spowodowane było głównie zmniejszeniem popytu na serwery klasy średniej i high-end w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

Compaq Computer utrzymał w II kw. br. pozycję światowego lidera w kategorii ilości sprzedanych urządzeń. Compaq zmniejszył jednak swój udział w rynku serwerów z 28,3% w II kw. 2000 r. do obecnego poziomu 26,7%. Dell zwiększył sprzedaż o 28,3%, obejmując 18% udziałów na globalnym rynku ( w II kw. 2000 r. było to 14,1%). IBM podniósł poziom sprzedaży maszyn serwerowych o ponad 10%, uzyskując 15,2% udział w rynku. Hewlett-Packard uplasował się na czwartej pozycji (10,5% i 12% w roku ub.). Sun Microsystems, zwiększył udział z 6,4% do 7,6%, i obronił piątą pozycję.

Zobacz również:

  • Powstał serwer klasy „edge computing” nadający się do obsługiwania aplikacji wspierających sztuczną inteligencję

Na rynku amerykańskim także jedynie Dell i IBM zanotowały wzrost sprzedaży. Analogiczna sytuacja miała miejsce w I kw. br. Wówczas również jedynie te dwie firmy odnotowały wzrost sprzedaży platform serwerowych, odpowiednio o 13 i 21%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200