Dell XPS 13 w odświeżonym wydaniu powalczy z Apple

To najcieńszy laptop z rodziny Dell, który będzie rywalizował m.in. z MacBookiem Air. Został zaprojektowany tak, aby był - jak przekonuje producent - przede wszystkim smuklejszy i bardziej energooszczędny.

Dell XPS 13 trafia na rynek / Fot. Materiały prasowe

Dell XPS 13 trafia na rynek / Fot. Materiały prasowe

Dell XPS 13 ma 13,4-calowy ekran i został wyposażony w płytę główną, która jest 1,8 razy mniejsza niż w poprzednim modelu. Jest też najmniejszą, jaką kiedykolwiek stworzono dla laptopa firmy Dell. W rezultacie nowy XPS ma zaledwie 14 mm grubości i waży tylko 1,2 kg.

Wspomniana redukcja umożliwiła producentowi wprowadzenie ulepszeń w innych miejscach, a sam laptop wymaga teraz tylko jednego wentylatora chłodzącego w porównaniu z dwoma z zeszłorocznej wersji. Ponadto Dell mógł ulepszyć system głośników, który teraz jest głośniejszy i ma lepsze brzmienie (w tym głębsze basy).

Zobacz również:

  • Dell zapewni hybrydowe podejście do AI. Połączy rozwiązania chmurowe i lokalne
  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU

Poprawił się również czas pracy na baterii - na jednym ładowaniu laptop powinien działać przez 12 godz. przy typowym użytkowaniu.

Warto natomiast zauważyć, że firma postawiła na pewne kompromisy. Ze względu na mniejsze wymiary konstrukcja laptopa uniemożliwia obecnie wymiany pamięci, dysku czy baterii przez użytkownika. To duża wada i w dobie "prawa do naprawy" takie podejście na pewno nie spotka się z aprobatą rynku.

XPS 13 nie ma też gniazda słuchawkowego. Zamiast tego Dell zapewnia adapter USB-C na 3,5 mm, który jednak wykorzystuje jeden z dwóch dostępnych portów USB-C komputera.

Komputer jest dość wydajny, ale bez rewelacji - to przede wszystkim sprzęt dla osób często podróżujących, którzy zabierają laptopy na spotkania, np. z klientami. Mamy tutaj procesor Intela 12. generacji (Core i5-1230U lub Core i7-1250U). Standardowa cena modelu to 999 dol.

Dell XPS 13 również w wersji 2-w-1

Dell zaprezentował również nowe modele XPS 13 2-w-1. Jeśli ktoś lubi pracować z "laptopem i tabletem naraz", ten model wydaje się atrakcyjny. Ma Windows 11, łączność 5G oraz podobne, energooszczędne procesory Intela, co standardowy XPS 13.

Oprócz tego wersja 2-w-1 oferuja 13-calowy wyświetlacz dotykowy, który pracuje w rozdzielczości aż 2880 x 1920. Dell oferuje do tego modelu klawiaturę XPS Folio oraz rysik Stylus, niemniej akcesoria są sprzedawane oddzielnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200