DefCon: Hakerzy prezentują nowe sposoby wykradania danych

Okazuje się, że wirusy i konie trojańskie nie są już niezbędne by włamać się do czyjegoś komputera i wykraść niezabezpieczone dane. Dziś wystarczy chociażby... telefon, taki jak iPhone. Na ostatniej konferencji DefCon hakerzy zademonstrowali kilka nowatorskich sposobów na to, by zdobyć pożądane przez siebie informacje.

DefCon: Hakerzy prezentują nowe sposoby wykradania danych
Słyszeliście może kiedyś o wykradaniu haseł z czyjegoś komputera? Na pewno tak. Zapomnijcie jednak o próbach podrzucania programów typu "key logger". Wystarczy jedynie malutki mikrofon umieszczony blisko klawiatury.

Sposób ten opiera się na bardzo prostej zasadzie: każdy klawisz umieszczony na klawiaturze wydaje inny dźwięk. Nie różnią się one od siebie znacznie, wystarczy to jednak specjalnemu programowi by "odczytać" tekst, który właśnie napisaliście.

Zobacz również:

  • Nie żyje jeden z najsłynniejszych hakerów na świecie
  • Poprawki błędów od Apple - iOS/iPadOS i visionOS zaktualizowane
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Następną metodą wykorzystywaną przez hakerów może być szpiegowanie innych osób przy użyciu iPhone'a. Robert Graham oraz David Maynor, współzałożyciele firmy Errata Security, zaprezentowali nowatorskie doświadczenie w którym wysłali zmodyfikowanego iPhone'a do pracownika pewnej firmy, który chciał go przetestować.

Zmiany w telefonie polegały jedynie na umieszczeniu w nim specjalnego programu, który skanowałby pożądany obszar w poszukiwaniu sieci bezprzewodowych oraz luk w ich zabezpieczeniach. Gdyby okazało się, że istnieje choć jedna niezabezpieczona sieć, hakerzy byliby w stanie włamać się, poprzez nią, do firmowych komputerów i wykraść wartościowe dane.

To jednak nie wszystko. Jak przyznaje Eric Schmiedl, specjalista od zabezpieczeń, spadające ceny sprzętu elektronicznego pozwalają za stosunkowo niskie pieniądze na np. skompletowanie zestawu umożliwiającego podsłuchiwanie z dużej odległości przez zamknięte okno.

"Ludzie siedzący niedaleko okna wprawiają szybę w charakterystyczne wibracje. Dzięki specjalnemu laserowi mogą być one zarejestrowane i "przetłumaczone" na zrozumiały język."

Na koniec Eric Shmiedl dodaje:

"Ten kij ma dwa końce. Nowe technologie stają się coraz tańsze i bardziej dostępne. Dziś już praktycznie każdy może mieć do nich dostęp i właśnie to, czyni je bardzo niebezpiecznymi."

Zobacz także:

Kronika polskich hakerów

Hakerzy mówią : zabezpieczenia są złe

Adobe ostrzega przed hakerami

Hakerzy używają PlayStation 3 do łamania haseł

Hakerzy zaglądają do banków i serwisów Web 2.0

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200