Dedykowana integracja

Zintegrowanie dedykowanego serwera plików Hewlett-Packarda z domeną Windows NT 4.0 nie jest tak proste, jak to deklaruje producent.

Zintegrowanie dedykowanego serwera plików Hewlett-Packarda z domeną Windows NT 4.0 nie jest tak proste, jak to deklaruje producent.

Macierz dyskowa HP SureStore HD Ser-ver Model 4000 jest pamięcią typu NAS (Network Attached Storage) - urządzenie jest włączane bezpośrednio do sieci komputerowej i nie wymaga oddzielnego serwera plików. Dzięki temu, że jest wyposażone we własny zintegrowany system operacyjny, zoptymalizowany do udostępniania plików w sieci, administrator może zastąpić nim tradycyjne, trudniejsze w utrzymaniu, plików Windows NT i NetWare wykorzystywane w sieciach lokalnych.

Sprzętowo

HP SureStore HD Server 4000 to urządzenie z sześcioma kieszeniami na dyski twarde, jedną kieszenią na napęd taśmowy, dwoma zasilaczami, złączem SCSI umożliwiającym podłączenie zewnętrznego napędu taśmowego oraz podłączenie do sieci 10 lub 100 Mb/s. Urządzenie jest dostępne w kilku wariantach konfiguracyjnych i w najbardziej rozbudowanym może być wyposażone w sześć dysków o objętości 18 GB każdy.

Konfigurowania urządzenia może odbywać się z poziomu panela konfiguracyjnego (wyświetlacz LCD) bądź przeglądarki internetowej, która jest podstawowym interfejsem administracyjnym. Urządzenie może rozpocząć pracę od razu po włączeniu - może ono samodzielnie pobrać adres z serwera DHCP pracującego w sieci, ale wygodniej jest przydzielić serwerowi plików indywidualny statyczny numer IP.

HD Server pojawia się w otoczeniu sieciowym systemów Windows 95, 98 i NT od razu po włączeniu. Jedyne, co musi zrobić administrator, to założyć na urządzeniu konta użytkowników i udostępnić im (w taki sam sposób jak w systemie Windows) odpowiednie podfoldery tworzone na dyskach urządzenia. Praca z systemem przebiega bezproblemowo, dopóki pracuje ono jako urządzenie niezależne od serwerów Windows NT 4.0. Jeśli jednak administratora skusi proponowana przez Hewlett-Packarda możliwość integracji z domenami Windows NT, to powinien liczyć się z tym, że nie będzie to proces tak prosty, jak deklaruje producent.

Pseudointegracja

Urządzenie może odwoływać się do kontrolerów domeny Windows NT, by sprawdzić, czy istnieje w nich użytkownik o podanym identyfikatorze (zalogowany już w domenie) i umożliwić lub zabronić mu dostępu do plików. Nie potrafi jednak przyznawać lokalnie praw dostępu do folderów i plików użytkownikom, których identyfikatory byłyby pobrane z domeny NT 4.0. Wymaga najpierw, by utworzyć konta użytkowników o dokładnie takich samych nazwach jak konta użytkowników domenowych - w innym przypadku dostęp do serwera dyskowego zalogowanego do sieci użytkownika nie będzie możliwy. W praktyce oznacza to, że administrator musi na serwerze HD Server utworzyć od nowa konta wszystkich użytkowników. Jedyną zaletą wynikającą z tego rodzaju integracji z domeną będzie to, że raz zalogowany użytkownik nie musi po raz kolejny podawać hasła.

Zgodność z domeną nie dotyczy grup użytkowników. Podobnie jak w domenie, użytkowników trzeba niezależnie pogrupować na serwerze.

<hr size=1 noshade>HP SureStore HD Server 4000

Producent: Hewlett-Packard,http://www.hp.com/cdrom_server/product_j3290a.html

Obsługiwane platformy: Windows 95, 98, NT 4.0 i Windows 2000

Cena: ok. 21 800 zł za konfigurację wyposażoną w trzy dyski 9,1 GB


TOP 200