Decyzja na długie lata

System centralny Fortis Banku, mimo iż wybrany w 1994 r., nadal spełnia oczekiwania jego użytkowników.

System centralny Fortis Banku, mimo iż wybrany w 1994 r., nadal spełnia oczekiwania jego użytkowników.

"W Fortis Banku Polska dwukrotnie dokonano przekształceń: wprowadzono inwestora strategicznego, uruchomiono usługi dla klientów indywidualnych. Po 10 latach wciąż wykorzystujemy ten sam system transakcyjny, pracujący na tej samej platformie. Niewątpliwie uczucie satysfakcji na tym polu jest przyjemne" - mówi Jaromir Pelczarski, wiceprezes zarządu, dyrektor Pionu Operacji Bankowych i Usług Wewnętrznych w Fortis Banku SA.

W roku 1994 Fortis Bank - ówczesny Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie - jako centralny system księgowy wybrał Equation firmy Misys. Pełni on rolę księgi głównej, odpowiada za przetwarzanie wszystkich transakcji, przechowuje bazę klientów banku. System Equation jest wyposażony w dodatkowe moduły: rozliczeń zagranicznych i rynków walutowych, SWIFT, ryzyka kredytowego, rachunków, rozliczeń krajowych oraz moduł raportowy. Z wybranym rozwiązaniem współpracuje także oprogramowanie własne, np. zabezpieczenia (moduł rejestrowania zabezpieczeń kredytów) czy zlecenia stałe.

W ciągu ostatnich 10 lat dokonano trzykrotnie uaktualnienia platformy, na której pracuje system, w związku z jego większymi potrzebami. "Od strony funkcjonalnej to całkiem inne rozwiązanie niż to, które wdrażaliśmy w 1994 r. Przez te lata jego modularna budowa pozwalała nam na bieżąco zaspokajać pojawiające się potrzeby, tworząc nowe funkcje i produkty" - wspomina Jaromir Pelczarski. "W tych czasach wszystko trzeba było robić własnymi siłami, zwłaszcza dostosowując kupione rozwiązanie do naszych potrzeb" - dodaje.

Jaromir Pelczarski, wiceprezes, dyrektor Pionu Operacji Bankowych i Usług Wewnętrznych

Jaromir Pelczarski, wiceprezes, dyrektor Pionu Operacji Bankowych i Usług Wewnętrznych

W mijającym roku główne projekty przeprowadzone w Fortis Banku dotyczyły wprowadzenia nowego numeru bankowego IBAN (NRB). Wdrożono również system zapobiegający praniu brudnych pieniędzy - Dirty Cash. Obecnie bank inwestuje w integrację wykorzystywanych aplikacji na podstawie IBM MQSeries/WebSphere oraz w narzędzia do budowy systemu workflow. Ma on wspierać procesy kredytowe, sprzedaż produktów i usług bankowych. "Chcemy, aby procesy w Fortis Banku były bardziej efektywne i tańsze, a dzięki temu bardziej korzystne dla naszych klientów" - wyjaśniają przedstawiciele Fortis Banku.

Od strony infrastruktury Fortis Bank Polska wdrożył w 2003 r. system Altiris, który uprościł zarządzanie zasobami IT banku. Fortis Bank wdrożył to rozwiązanie jako pierwsza firma w Polsce. Informatycy banku znaleźli

w Internecie, przetestowali i z niewielką pomocą producenta wdrożyli dwa najbardziej przydatne moduły systemu nie znanej w Polsce amerykańskiej firmy Altiris. Były to Server Management Suite 5.5 i Client Management Suite 5.5. Mimo dużej skali projektu - 150 serwerów i ponad 1000 stacji roboczych w 28 oddziałach zrealizowano go w niespełna trzy miesiące, kosztował zaś mniej niż 100 tys. euro. Dokonano również migracji systemu Exchange do wersji 2000. Tymczasem dobiega końca także migracja z Windows NT 4.0 do Windows XP. Bank zamierza również korzystać z rozwiązań tzw. cienkiego klienta firmy Citrix.

W roku 2002 wydatki na informatykę w Fortis Banku stanowiły 76% wszystkich wydatków kapitałowych banku! Czy to dużo? "To bardzo złożone pytanie. Odpowiedź nie jest prosta. Ale prosta jest nasza strategia, która nie ma nic wspólnego z otwieraniem nowych placówek. Dzisiejsza bankowość stawia wyzwania, których nie można pokonać bez inwestycji w złożone systemy informatyczne. Dlatego niewykluczone że wydatki na rozwiązania IT sięgną w przyszłości nawet 90% całkowitych wydatków kapitałowych" - uważa Jaromir Pelczarski.

Finalista w kategorii - Finanse i bankowość

Fortis Bank Polska SA, Warszawa

Ronnie Richardson prezes zarządu

Jaromir Pelczarski wiceprezes, dyrektor Pionu Operacji Bankowych i Usług Wewnętrznych

Liczba pracowników: 881

Liczba pracowników działu IT: 39

http://www.fortisbank.com.pl

Wykorzystywane rozwiązania

System centralny w Fortis Banku pracuje na bazie danych IBM DB2, w środowisku OS/400. Oprogramowanie: centralny system księgowy - Equation (firmy Misys); system pracujący w oddziałach - Cashier (Equation Branch Automation); systemy bankowości elektronicznej - Pl@net, MultiCash, Bankofon; system gospodarki własnej - Egeria; system kadrowo-płacowy - Teta; middleware - IBM MQSeries/WebSphere; system wspierający zarządzanie środowiskiem informatycznym - Altiris.

Sieć oparta na urządzeniach Cisco. Serwery: IBM.


TOP 200