Decyzja klienta

Z Dariuszem Piotrowskim, dyrektorem technicznym polskiego biura Cisco Systems, rozmawia Michał Szafrański.

Z Dariuszem Piotrowskim, dyrektorem technicznym polskiego biura Cisco Systems, rozmawia Michał Szafrański.

Cisco wycofuje się z produkcji urządzenia TGX 8750, wcześniej pozycjonowanego jako kluczowy przełącznik szkieletowy dla sieci rozległych. Pojawiły się więc zarzuty, iż firma nie ma obecnie propozycji dla klientów zainteresowanych budową sieci rozległych o dużej przepustowości, integrujących różne technologie...

Wprowadzając nowy produkt przeznaczony dla operatorów telekomunikacyjnych, przeprowadza się badania wśród obecnych i potencjalnych klientów. W przypadku przełącznika TGX badania zakończyły się dwoma wnioskami. Po pierwsze, istniejąca gama produktów ATM w pełni pokrywa zapotrzebowanie związane z budową nowoczesnych sieci łączących IP i ATM. Po drugie, skalowanie szybkości interfejsów w technologii ATM, a co za tym idzie matryc przełączających, staje się coraz trudniejsze i może okazać się zbędne wobec rozwoju technologii Packet over SDH i Wavelength Division Multiplexing, zwielokrotniających pojemność sieci optycznych. Dlatego zdecydowano się nie inwestować w rozwój przełącznika TGX.

W świecie dużych sieci nie ma uniwersalnego przełącznika, który równie dobrze realizuje wymagania różnych operatorów. Odpowiedzi na pytanie, jaka technologia jest preferowana, udziela rynek, a ściślej - każdy klient, z którym projektujemy sieć.

Czy w związku z tym przejęcie StrataCom było potrzebne? Wydaje się, że Cisco ma dziś problemy z rozwijaniem linii wysoko wydajnych przełączników, które powstały lub miały powstać na bazie technologii StrataCom?

Przejęcie StrataCom odnosi się zarówno do technologii, jak i bazy klientów. Ciągły wzrost sprzedaży głównych przełączników Cisco 8600 (dawniej BPX - red.) świadczy o sukcesie tego przedsięwzięcia. Jednocześnie, oprócz kilkunastu nowych kart interfejsów dla 8600 i 8400, włączając w to karty ATM na bazie technologii Stratum, w ofercie pojawiły się nowe przełączniki: Cisco 8850 i Cisco 8650 realizujące przełączanie MPLS.

Dlaczego Cisco faworyzuje protokół IP i nie docenia technologii ATM?

To nieprawda. Cisco informuje klientów równolegle o IP i ATM. Proszę wskazać inną firmę, która już półtora roku temu miała strategię i mówiła o połączeniu IP i ATM. To, że w tej chwili powstaje standard MPLS, jest efektem prac i implementacji technologii Tag Switching, które Cisco prowadzi od 2,5 roku.

Nasi konkurenci, szafując terabitami, widzą w dużych przełącznikach ATM panaceum na wszystkie problemy. Jest to fascynujące z technologicznego punktu widzenia, ale nie rozwiązuje podstawowych problemów w istniejących sieciach.


TOP 200