Decyzja Sądu Najwyższego podbiła notowania Microsoftu

Sprawą zajął się niemal natychmiast Sąd Apelacyjny, który zobligował obie strony do przedstawienia swoich propozycji wniosków apelacyjnych według określonego harmonogramu.

Wczorajsza decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego o przekazanie apelacji Microsoftu do rozpatrzenia przez niższą instancje wpłynęła na poprawę kursów akcji firmy.

Wczoraj wartość akcji producenta Windows wzrosła o ponad 5%. Analitycy przewidują jednak, że ich wartość bardziej się zwiększy, gdy Microsoft ujawni 16 października wyniki finansowe za I kw. roku finansowego 2001.

Decyzja Sądu Najwyższego, ogłoszona wczoraj rano (wieczorem czasu polskiego), postrzegana jest jako małe zwycięstwo firmy Billa Gatesa. Dzięki temu firma zyska możliwość do obrony w warunkach, które przez obserwatorów uważane są za przychylne firmie. Sąd Apelacyjny już wcześniej uchylił nieprzychylną dla producenta decyzję w jednym z wątków sprawy. Poza tym apelacja będzie rozpatrywana już w innych nastrojach politycznych, po wyborach prezydenckich wiążących się ze zmianą administracji Białego Domu, co - zdaniem analityków rynku - również może wpłynąć korzystnie na obrót sprawy.

Tymczasem Sąd Apelacyjny nie marnuje czasu. Microsoft został zobligowany przez niego do złożenia własnej propozycji harmonogramu przedstawiania wniosków apelacyjnych do najbliższego poniedziałku, 2 października. Amerykański Departament Sprawiedliwości ma przedstawić swoją kontrpropozycję do czwartku, 5 października. Wtedy Microsoft, do 10 października, będzie mógł się do niej ustosunkować.

Sprawa ma być rozpatrywana w trybie przyspieszonym przez panel składający się z siedmiu, zamiast trzech - jak zwykle - sędziów. Natychmiastowa reakcja sądu niższej instancji na werdykt Sądu Najwyższego, zdaniem ekspertów, może oznaczać również bardzo szybkie rozstrzygnięcie sprawy. Znacznie szybsze niż w czasie prognozowanym przez wielu obserwatorów na 9-12 miesięcy.

***

Proces Microsoftu będzie toczył się przed sądem apelacyjnym

Proces Microsoftu: rezygnuje główny prawnik strony rządowej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200