Debiut Google na rynku mobilnych procesorów

Pięć lat temu Google zaskoczył producentów smartfonów, wprowadzając na rynek swoje pierwsze urządzenie tego typu należące do linii Pixel. Do dzisiaj bazują one na procesorach wytwarzanych przez firmę Qualcomm. Teraz rywalizacja z wielkimi tej branży wchodzi na nowy poziom, gdyż Google zaprezentowało właśnie oficjalnie swój pierwszy mobilny procesor oraz nowe smartfony Pixel, w których będzie instalowany.

Tensor

Układ należy do rozwiązań określanych mianem system-on-chip (SoC) i nosi nazwę Tensor. Układ bazuje na tej samej architekturze co procesory Qualcomm Arm, tak że kłopotów z kompatybilnością na pewno nie będzie i Google będzie go instalować w smartfonach Pixel 6 i Pixel 6 Pro, których premiery można się spodziewać jeszcze w tym roku. Mają to być smartfony oferujące zupełnie nowe możliwości, gdyż instalowane w nich układy Tensor wspierają dwie nowatorskie technologie, jakimi są sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

Google chwali się, że za sprawą układów Tensor nowe smartfony Pixel będą właściwie pierwszymi mobilnymi komputerami wspierającymi sztuczną inteligencję. Będzie ona wykorzystywana przez szereg aplikację obsługiwanych przez smartfon, np. odpowiedzialnych za rozpoznawanie mowy czy przetwarzających grafikę, fotografię i filmy.

Zobacz również:

  • Startuje zależna od Intela firma produkująca układy FPGA
  • Aplikacje PWA wracają w Europie na smartfony iPhone
  • Koniec RCS na urządzeniach z nieoficjalnym systemem

Google ma nadzieję, że układy Tensor pozwolą mu poprawić pozycję na rynku smartfonów, na którym nie odgrywa większej roli w porównaniu z takimi gigantami, jak Samsung (18,6% udziału w rynku) czy Apple (12,9%).

Google podąża więc śladami konkurencji, przechodząc na własne procesory. Dobrym przykładem może tu być Apple, który instaluje od niedawna w smartfonach iPhone własne układy linii A, rozszerzając zresztą w następnym kroku tę strategię na desktopy Mac.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200