Dataquest: spada sprzedaż PDA

W II kw. 2001 r. na rynek trafiło 2,8 mln sztuk komputerów naręcznych, co stanowi 21% spadek w stosunku do ubiegłego kwartału. Producenci są rozczarowani wynikami sprzedaży, zarówno na rynku konsumenckim jak i korporacyjnym.

Według raportu firmy Dataquest, w II kwartale br. nastąpiło załamanie rynku urządzeń PDA. Sprzedaż komputerów naręcznych zmniejszyła się o 21% (w stosunku do I kw. 2001 r.). W okresie kwiecień-czerwiec sprzedano na świecie ok. 2,8 mln sztuk handheldów. W pierwszym kwartale br. - 3,5 mln sztuk.

W kategorii ilości sprzedanych sztuk PDA, pozycję lidera utrzymała firma Palm. Jej rynkowy udział jednak sukcesywnie spada. Wydaje się, że w najbliższym czasie na pierwsze miejsce wysunie się Compaq Computer, który w ciągu I kw. br. podwoił swój udział w rynku za sprawą popularnych palmtopów serii iPaq. Przedstawiciele Compaqa twierdzą, że firma już obecnie może pochwalić się większą niż Palm wysokością obrotów ze sprzedaży PDA.

Zobacz również:

  • iPad jako komputer - czy to użyteczne narzędzie dla biznesu?

Według prognoz Dataquest, sytuacja na korporacyjnym rynku urządzeń PDA poprawi się najwcześniej w przyszłym roku. Wtedy to w dystrybucji pojawią się komputery naręczne wykorzystujące pakietową transmisję danych, dzięki czemu możliwe stanie się bezprzewodowe korzystanie z poczty elektronicznej i WWW. Analitycy uważają, że właśnie ta cecha przyszłych urządzeń PDA spowoduje wzrost zainteresowania palmtopami, zwłaszcza wśród klientów korporacyjnych, na których najbardziej liczą obecnie producenci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200