Dataquest: rynek szerokopasmowych usług satelitarnych wkrótce się rozwinie

Analitycy przewidują, że do roku 2005 w głównych regionach gospodarczych świata będzie zainstalowane ok. 7,2 mln satelitarnych terminali dwukierunkowego dostępu do Internetu.

Liczba terminali satelitarnych, wykorzystywanych do szerokopasmowych usług dostępowych, w trzech głównych regionach gospodarczych świata, wzrośnie z 293,5 tys. zainstalowanych w roku 2000 do 7,2 mln w roku 2005. Takie szacunki, dotyczące regionu Ameryki Północnej, gdzie obecnie jest najwięcej tego typu terminali, Europy oraz Azji i Pacyfiku, podała firma analityczna Dataquest.

"Uważam, że generalnie nastąpi wzrost we wszystkich sektorach usług szerokopasmowych. Jednakże połączenia kablowe i rozwiązania DSL nie będą mogły dotrzeć do wszystkich potencjalnych użytkowników" - stwierdziła Patti Reali z Dataquest.

Zobacz również:

  • 5G w Polsce - który operator ma najszybszą sieć komórkową?
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Kolejny spadek na rynku smartfonów

Dataquest zauważa, że połączenia kablowe pod względem ekonomicznym są dobrym rozwiązaniem dla klientów skupionych w aglomeracjach. Jednakże dostawcom usług szerokopasmowych za pomocą kabla może nie opłacać się zdobywanie klientów z obszarów o niskiej gęstości zaludnienia. W takich przypadkach dwukierunkowe usługi transmisji satelitarnej mogą okazać się jedyną alternatywą dla użytkowników, chcących mieć szybki dostęp do sieci - uważają analitycy.

"Możemy w tym przypadku zauważyć wiele zbieżności z wprowadzaniem na rynek cyfrowej telewizji satelitarnej. Jej pierwszymi użytkownikami zawsze byli abonenci mieszkający poza aglomeracjami miejskimi" - uważa P. Reali.

Obecnie dostępne usługi satelitarne pozwalają użytkownikom na transmisję i odbiór danych z szybkością zbliżoną do DSL (modemy DSL oferują ok. 150 razy szybszą transmisję danych z wykorzystaniem zwykłych linii telefonicznych niż analogowe modemy 56 Kb/s, używane obecnie w większości komputerów domowych). Amerykański operator tego typu usług, firma StarBand, oferuje uzyskanie przepustowości rzędu 500 Kb/s przy pobieraniu danych i 150 Kb/s przy ich wysyłaniu.

Obecnie większość terminali satelitarnych jest wykorzystywana przez klientów indywidualnych. Jednakże Dataquest przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat usługi te rozwiną się zarówno na rynku konsumenckim, jak i korporacyjnym. Do roku 2005 - zdaniem analityków - w Ameryce Północnej ma być 54% wszystkich wykorzystywanych na świecie dwukierunkowych terminali satelitarnych, w Europie - 30%, a w rejonie Azji i Pacyfiku - 16%.

***

Uruchomiono pierwszy komercyjny system dwukierunkowej łączności satelitarnej z Internetem

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200