Dataquest przewiduje początek wojny cenowej

Ceny komputerów i notebooków mają w tym roku spaść, twierdzi Dataquest. Powodem mają być obniżki marż, które wymusi spowolnienie w gospodarce w USA i na świecie.

Ceny komputerów i notebooków mają w tym roku spaść, twierdzi Dataquest, należący do Gartner Group. Powodem ma być spowolnienie w gospodarce w USA i na świecie.

Najbardziej zdeterminowani do tego, aby obniżać ceny i w ten sposób zwiększyć udział w rynku będą: Dell Computer i Gateway, którzy sprzedają klientom komputery bezpośrednio. Obie firmy będą chciały zwiększyć udział w rynku kosztem takich firm, jak Compaq Computer, Hewlett-Packard i IBM. Te z kolei działają przede wszystkim przez partnerów.

Zobacz również:

  • Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów
  • Microsoft zapowiada natywną platformę deweloperską bazującą na architekturze ARM

"Właśnie niższe marże będą jednym ze sposobów na zwiększenie udziału rynkowego przez firmy Dell i Gateway. Zmusi to pozostałych producentów do zmiany sposoby prowadzenia interesów" - przewidują przedstawiciele Dataquest.

Pomimo spowolnienia w gospodarce światowej, Dataquest przewiduje, że sprzedaż komputerów PC wzrośnie o 10,7%. W 2001 r. firmy mają sprzedać ok. 144 mln komputerów (130 mln sztuk rok wcześniej). Jeśli jednak wizja recesji w USA i innych krajach urzeczywistni się, wzrost sprzedaży może być tylko jednocyfrowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200