Dataquest o rynkach komputerowych Europy Wschodniej

Podobieństwa w strukturze rynku...

Dataquest twierdzi, że w krajach Europy Wschodniej praktycznie nie istnieje rynek użytkowników prywatnych przy jednoczesnym gwałtownym wzroście liczby prywatnych firm zaopatrujących się w komputery. Liczbę komputerów w ww. regionie szacuje się na 1 mln - najmniej jest ich w Rosji i, co ciekawe, w Polsce. Potencjalne możliwości rynku są jednak ogromne, szczególnie jeśli uwzględnić wysoki poziom wyedukowania populacji w tym zakresie.

...oraz w kategoriach dostępu do technologii

Główną cechą charakteryzującą rynek w Europie Wschodniej jest tendencja do obniżania cen. Jest to spowodowane tym, że w każdym kontrakcie (a w szczególności w dużych) cena odgrywa decydującą rolę.

Wymogi technologiczne, stawiane dostawcom sprzętu, są bardzo wysokie, ale brak wystarczającego kapitału powoduje wybór tańszych rozwiązań. Coraz częściej daje się także odnotować przeskoki technologiczne, głównie w bankowości. Jest to spowodowane ogromnym zapotrzebowaniem na systemy komputerowe zgodne z obecnymi standardami, gdyż rynek części zamiennych dla starszych rozwiązań jest nadal niewystarczający i powoduje dyskomfort psychiczny bogatych klientów.

Firmy zachodnie w Europie Wschodniej

Większość koncernów międzynarodowych uznała za konieczne bezpośrednią obecność na tym rynku. Przeważnie sprowadza się ona do zaadaptowania dokładnie takiej samej strategii działania jak na Zachodzie, z większym naciskiem na sprzedaż bezpośrednią. Część z firm uznaje także za konieczne tworzenie na tym terenie zakładów produkcyjnych (np. IBM w Rosji, Soft-tronik w Polsce i Escom w Czechach).

Europa Zachodnia a Europa Wschodnia

Najbardziej uderzające różnice między komputerowymi rynkami Europy Wschodniej a rynkami Europy Zachodniej to: wielkość rynku, liczba małych firm lokalnych oraz struktura dystrybucji.

Co do ostatniego punktu, to generalnie dystrybucja w Europie Wschodniej jest nadal źle zorganizowana. Do realizacji rozwiązań logistycznych właściwa struktura dystrybucyjna jest szczególnie potrzebna w Rosji i Polsce. W konsekwencji znikoma liczba dystrybutorów działa w więcej niż jednym kraju (Computer 2000, Kontrax, Soft-tronik, Duna). Optymistycznym zjawiskiem jest jedynie zapoczątkowanie sprzedaży sprzętu komputerowego z wystaw sklepowych wraz z wejściem na te rynki Escomu i Vobisu.

Perspektywy

Według Dataquesta dwukrotny wzrost obrotów w całym regionie nastąpi od 1993 r. do 1996 r. Będzie to spowodowane rosnącą liczbą dealerów. Coraz większymi możliwościami będą dysponowali dystrybutorzy. W zakresie produkcji konkurencyjna stanie się przewaga fabryk w Europie Wschodniej w prowadzeniu interesów z krajami będącymi niegdyś częścią ZSSR.

Jedyne pytanie na które trudno dać dzisiaj odpowiedź, to czy lokalne firmy okażą się dostatecznie silne w dotrzymaniu kroku firmom zachodnim.

Naszym zdaniem...

Dane podane przez Dataquest niewątpliwie zasługują na uwagę. Dopóki jednak Dataquest nie ma swoich przedstawicielstw w ww. krajach a do zbierania danych korzysta jedynie z usług lokalnych firm konsultingowych, to jego dane są jedynie fragmentaryczne, gdyż głównie bazują na ankietach rozprowadzanych wśród firm w czasie trwania dużych targów komputerowych, a nie na rozmowach z klientami. Mimo tej wyrywkowości wyniki opracowane przez Dataquest mają jedną niezaprzeczalną zaletę - pokazują jak kraje Europy Wschodniej będą odbierane w najbliższym czasie przez decydentów zachodnich przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu kapitału w przedsięwzięcia na tym terenie. I dlatego są ważnym uzupełnieniem doraportu CW Top'200, wywołującym ogromne kontrowersje w lokalnym środowisku biznesu komputerowego.


TOP 200