Data Scientist - jak stawiać pierwsze kroki w branży?

Materiał promocyjny Chciałbyś zacząć karierę w zawodzie Data Scientist? Zanim zaczniesz stawiać pierwsze kroki w tym obszarze IT, powinieneś zdobyć podstawowe umiejętności. Naucz się obsługi struktur danych oraz kluczowych języków programowania, takich jak Python czy SQL. Możesz też zapisać się na kurs, który wprowadzi Cię do samodzielnego budowania modeli danych. Wszystko na temat stawiania pierwszych kroków w branży!

Poznaj najważniejsze języki programowania i technologie

W zawodzie Data Scientist bardzo ważna jest przede wszystkim znajomość konkretnych technologii, w tym poszczególnych języków programowania. Warto biegle poznać chociaż jeden z nich, na przykład Python. Jest on stosunkowo prosty do opanowania - możesz nauczyć się go samodzielnie na podstawie informacji dostępnych w sieci lub zapisać się na profesjonalny kurs programowania. Poza Pythonem warto też poznać SQL. Ta technologia jest wykorzystywana do tworzenia zapytań i w praktyce stanowi podstawę do obsługi większości mniej lub bardziej skomplikowanych baz danych. Z pomocą SQL będziesz wiedział, jak wykonywać różne operacje bazodanowe i tworzyć grupy z danymi. Jako początkujący Data Scientist powinieneś też biegle opanować posługiwanie się chociaż prostymi strukturami. Po zrozumieniu podstaw będziesz mógł sam konstruować swoje pierwsze algorytmy, doskonaląc swoje umiejętności w zawodzie.

Czy wiesz, jak wysokie są zarobki w IT w obszarze data science? Sprawdź medianę wynagrodzenia w swoim regionie i przekonaj się, na jaką pensję może liczyć specjalista zajmujący się analizą danych!

Jak doskonalić swoje umiejętności jako Data Scientist?

Stawiając pierwsze kroki w zawodzie Data Scientist, bardzo ważne jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. Gdy już opanujesz podstawy z zakresu obsługi wybranych technologii, powinieneś pogłębiać swoją wiedzę z zakresu data science. W tym celu możesz zdecydować się na kursy i szkolenia online lub czerpać wiedzę z książek bądź z Internetu. Warto też zastanowić się nad zdobyciem branżowego certyfikatu. Jako osoba dopiero rozpoczynająca karierę w obszarze data science, możesz zdecydować się na przykład na Qualified Associate, który potwierdzi Twoje umiejętności z zakresu wizualizowania danych. Koniecznie weź także pod uwagę zdobycie certyfikatu SAS Certified Data Scientist. Aby go uzyskać, musisz zdać aż trzy egzaminy, które potwierdzą Twoje kompetencje badacza danych.

Interesuje Cię praca data scientist? Najnowsze propozycje dla potencjalnych kandydatów znajdziesz w sieci. Weź udział w rekrutacji i rozpocznij karierę w wymarzonym zawodzie!

Zbuduj portfolio i znajdź wymarzoną pracę

Gdy już zdobędziesz niezbędne kompetencje w data science, powinieneś zacząć tworzyć własne portfolio. Ważne jest, aby projekty z czasem były bardziej skomplikowane i potwierdzały posiadane przez Ciebie umiejętności. Jeśli nie masz pomysłu na tworzenie konkretnych baz danych, możesz czerpać inspirację z branżowych platform. Przykładem jest chociażby Kaggle, która skupia wokół siebie zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych analityków. Pamiętaj, że bogate portfolio zwiększy Twoją szansę na szybkie otrzymanie pracy. Gdzie szukać aktualnych ogłoszeń? Najlepiej na portalach branżowych udostępniających oferty z sektora nowoczesnych technologii, na przykład theprotocol. Warto też brać udział w eventach związanych z IT, w tym konferencjach czy targach pracy, które są świetną okazją do nawiązania pierwszych branżowych kontaktów.

Poznaj podstawowe języki programowania, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia w IT. Jeśli interesują Cię inne oferty pracy, a nie tylko Data Scientist to sprawdź także ogłoszenia pod hasłem: python praca i zapoznaj się z wymaganiami potencjalnych pracodawców.

Podsumowanie

Zdobądź podstawowe umiejętności z zakresu obsługi baz danych i rozpocznij karierę jako Data Scientist. Pamiętaj, aby stale poszerzać swoją wiedzę, na przykład poprzez odbycie branżowego szkolenia czy też biorąc udział w konferencji lub starając się o otrzymanie certyfikatu. Dzięki temu szybko zdobędziesz niezbędne doświadczenie, które zaowocuje ciekawymi propozycjami zawodowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]