Darmowy (prawie) klaster wirtualizacyjny

Monitorowanie środowiska wirtualnego

Sam klaster oparty na Hyper-V Server 2008 R2 to nie wszystko. Dobrze byłoby wiedzieć, jakie jest wykorzystanie i stan komponentów sprzętowych na węzłach oraz stan maszyn wirtualnych. Zakładając, że mamy niewielkie środowisko, inwestycja w aplikacje z rodziny Microsoft System Center może być zbyt dużym wyzwaniem finansowym. Na szczęście na rynku dostępnych jest kilka darmowych narzędzi do monitorowania stanu hostów i maszyn wirtualnych.

Zazwyczaj są to komercyjne aplikacje w wersji ograniczonej funkcjonalnie, ale do niewielkich środowisk powinny jak najbardziej wystarczyć. Oczywiście systemy maszyn wirtualnych możemy monitorować przy użyciu tych samych narzędzi, co zwykłe maszyny fizyczne, dlatego my skupimy się głównie na sprawdzaniu statusu węzłów klastra.

Darmową wersję aplikacji do monitoringu oferuje nam firma Veeam (jest też rozbudowana wersja komercyjna). Programy tej firmy do niedawna przeznaczone były jedynie do obsługi środowiska VMware, aktualnie Veeam ONE współpracuje również z Hyper-V Server, z konfiguracją klastrową włącznie. Aplikacja daje możliwość monitorowania pojedynczych hostów Hyper-V Server oraz klastrów złożonych z wielu węzłów. Aby rozpocząć monitorowanie wystarczy przy użyciu kreatora wskazać istniejący klaster oraz zdefiniować dane do logowania (domenowego) użytkownika o odpowiednim poziomie uprawnień. Veeam ONE potrafi sprawdzać stan oraz obciążenie komponentów sprzętowych, ale także system Hosta, włącznie z dziennikiem zdarzeń. Dodatkowo umożliwia sprawdzanie komponentów typowych dla konfiguracji klastra (m.in. Cluster Shared Volumes). Na podstawie zdefiniowanych parametrów monitorowania i ich wartości granicznych generuje alarmy dla administratora, a przy wykorzystaniu pułapek SNMP (SNMP traps) oraz skryptów przypisanych do zdefiniowanych zdarzeń jest w stanie odpowiednio reagować na dany problem (np. restart wirtualnej maszyny)

Darmowy (prawie) klaster wirtualizacyjny

Aplikacja do monitoringu Veeam ONE do niedawna była przeznaczona jedynie do obsługi środowiska VMware, aktualnie współpracuje również z Hyper-V Server, z konfiguracją klastrową włącznie.

Do monitorowania środowiska wirtualnego można również wykorzystać Nagios Core. Przy jego pomocy możemy sprawdzać bieżące parametry pracy podzespołów sprzętowych hosta oraz właściwości samego systemu. Aby uruchomić monitorowanie, niezbędne jest zainstalowanie na monitorowanym serwerze agenta (NSClient++). O ile na serwerach Windows z graficznym interfejsem użytkownika jest to proste, to w przypadku systemów w wersji Core (m.in. Hyper-V Server 2008 R2) trzeba wykorzystać paczkę msi i posłużyć się linią poleceń do instalacji oraz uruchomienia procesu systemowego tego narzędzia. W internecie można znaleźć dokładne opisy, jak to poprawnie wykonać. Oczywiście do monitorowania poprawności pracy oraz obsługi zdarzeń możemy również wykorzystać z protokołu SNMP. Do uruchomienia obsługi SNMP także musimy skorzystać z linii poleceń oraz narzędzia DISM, które pozwoli uruchomić obsługę protokołu jako dodatek w systemie Windows.

Nagios Core jest zaawansowanym narzędziem do monitorowania, więc mamy dość szeroki wybór parametrów, jednak w przypadku hostów Hyper-V Server 2008 R2 powinniśmy się skupić głównie na obciążeniu procesora, pamięci oraz wykorzystaniu przestrzeni dyskowej oraz poprawnej komunikacji sieciowej

Monitorować środowisko wirtualne można także przy pomocy protokołu WMI, wykorzystując do tego np. oprogramowanie Zenoss. Oprócz bieżących parametrów pracy i dostępności środowiska wirtualnego możemy mieć wgląd w listę zdarzeń systemowych na serwerach, co pozwala diagnozować problemy nie tylko wydajnościowe, ale również konfiguracyjne. Sam Zenoss (oferowany bezpłatnie i jako produkt komercyjny) jest dostępny w trzech wariantach instalacyjnych: pakiety binarne z graficznym interfejsem, paczki RPM lub gotowy obraz VMWare.

Środowisko wirtualne jest szczególną konfiguracją, choćby ze względu na to, że od niezawodności sprzętowej pojedynczych fizycznych serwerów zależy ciągłość pracy wielu systemów, dlatego administratorzy korzystający z rozwiązań chmury prywatnej powinni zadbać o odpowiedni nadzór nad taką infrastrukturą.


TOP 200