Darmowy VPN - czy warto go używać?

Większość użytkowników, którzy chcą używać VPN-a, zwykle wybiera rozwiązanie płatne. Czy darmowy VPN jest czymś, co powinniśmy brać pod uwagę?

Darmowy VPN

Darmowy VPN

Jeśli zdecydujemy się na darmowy VPN, musimy zaakceptować jego ograniczenia. Konkretnie: ograniczona aktywność przeglądania www, ograniczone prędkości pobierania/wysyłania, a także wątpliwe praktyki zabezpieczające.

Większość darmowych VPN-ów korzysta z protokołu tunelowania point-to-point (PPTP) do łączenia się z internetem, który nie jest zbyt bezpieczny. Niektóre darmowe serwery VPN mogą nawet nie używać szyfrowania. Są dobre do omijania ograniczeń lokalizacyjnych, ale nie zapewniają bezpiecznego, anonimowego połączenia.

Zobacz również:

  • Polacy doceniają zalety technologii VPN
  • Czy smartfony potrzebują oprogramowania antywirusowego

Darmowy VPN - kiedy używać?

Kiedy decydujemy się na darmowy VPN, powinniśmy zwracać uwagę na to, co oferuje w zakresie bezpieczeństwa. Jeśli dana firma nie mówi wprost, na co można liczyć, lepiej nie używać takiego rozwiązania. Bezpłatny VPN sprawdzi się głównie wtedy, gdy chcemy jedynie sprawdzić daną witrynę, która jest ograniczona geograficznie, albo wysłać e-mail w publicznej sieci Wi-Fi i nie mamy akurat możliwości skorzystania z płatnego VPN.

Darmowy VPN wbudowany w przeglądarce

Niektóre przeglądarki, takie jak Epic Privacy Browser, Tor Browser, UR Browser, a także Opera oferują wbudowane i darmowe VPN-y. Działają one od razu po instalacji oprogramowania i należy je aktywować w Ustawieniach -> Prywatność. Są też stosunkowo bezpieczne.

Darmowy VPN wbudowany w Operze

Darmowy VPN wbudowany w Operze

Bezpłatne VPN-y nie są jednak zbyt szybkie. Często nie mamy też dużych możliwości w zakresie wyboru serwera. Ponadto ograniczona przepustowość i niskie prędkości to nie wszystko. Zdarza się, że darmowy VPN śledzi naszą aktywność i wyświetla reklamy. W ten sposób firmy chcą po prostu generować przychody i choć może to być irytujące dla użytkownika, jest jednak dość zrozumiałe.

Mimo wszystko, zdecydowanie bardziej polecamy płatne VPN-y. Zapewniają szybkie połączenia, wykorzystują szyfrowanie, a także oferują szereg innych funkcji, niedostępnych w darmowych odpowiednikach. Popularne i sprawdzone VPN-y to ExpressVPN i NordVPN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200