"Darmowy" Office z Windowsem RT? Nie dla firm

Firmy które będą chciały wykorzystywać dołączone do systemu Windows RT (przeznaczonego dla tabletów) aplikacje MS Office, będą musiały wykupić licencję na ten pakiet - mimo iż będzie on dołączany do systemu nieodpłatnie.

Jako pierwsza poinformowała o tym Mary Jo Foley - dziennikarka serwisu ZDNet i ceniona specjalistka od spraw koncernu z Redmond. Krótko później potwierdzili to przedstawiciele Microsoftu, którzy wyjaśnili, że dołączona do Windows RT wersja MS Office jest przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego i edukacyjnego, dlatego każdy, kto chce wykorzystywać ją to zastosowań zawodowych, powinien wykupić odpowiednią licencję. Warto odnotować, że deklaracja ta nie jest szczególnym zaskoczeniem - w podobnych przypadkach w przeszłości obowiązywała ta sama zasada.

Do Windows RT - czyli tabletowej wersji Windows 8 - dołączane są cztery aplikacje z rodziny MS Office (dostosowane do obsługo dotykowego): Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote. Ta wersja pakietu w nomenklaturze Microsoftu nazywa się MS Office Home & Student 2013 RT (na razie dostępna jest w wersji testowej - Preview).

Zobacz również:

  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?

"Firmy i organizacje, które posiadają lub wykupią komercyjną licencję na pakiet MS Office 2013, będą mogły wykorzystywać Office Home & Student 2013 RT w codziennej pracy" - tłumaczą przedstawiciele Microsoftu.

Do korzystania z tabletowej wersji Office’a będzie upoważniało firmę wykupienie licencji np. na Office 365, Office Standard 2013, Office 2013 Professional Plus lub posiadanie wykupionej licencji wolumenowej (np. Software Assurance).

Analitycy podkreślają, że choć ta decyzja jest spójna z wcześniejszymi deklaracjami Microsoftu, to jednak może ona negatywnie wpłynąć na popularyzowanie się tabletów z Windows w firmach - przede wszystkim dlatego, że dotychczasowy przekaz marketingowy sugerował, iż wraz z tabletem z Windows RT użytkownik dostaje darmową kopię MS Office. W tej sytuacji konieczność kupienia standardowej licencji może okazać się niemiłą niespodzianką dla wielu potencjalnych nabywców i czynnikiem zniechęcającym ich do zakupu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200