Dark Web obchodzi okrągłą rocznicę

Dark Web (tzw. ciemna sieć) - czyli internetowe treści udostępniane w trybie online, do których można uzyskać dostęp stosując wyłącznie specjalne oprogramowanie i które dlatego nie są ewidencjonowane przez wyszukiwarki - kończy w tym miesiącu równo 20 lat.

Z tych właśnie powodów – a przede wszystkim dlatego, że do zasobów przechowywanych w tym środowisku wyszukiwarki nie mają dostępu - ciemna sieć jest znana przede wszystkim z tego, że jest ulubionym środowiskiem wszelkiej maści hakerów, jak również pełni rolę czarnego rynku, na którym handluje się towarami niewiadomego pochodzenia czy takimi, które po prostu nigdy nie powinny się pojawić na wolnym rynku.

Ponieważ żadna przeglądarka nie ma wglądu do ciemnej sieci, środowisko to jest absolutnie nieprzejrzyste i bardzo trudne do zbadania. Dlatego jest to cyfrowa przestrzeń opanowana przez ludzi sprzedających narkotyki, towary niewiadomego pochodzenia, kryptowalutę, pornografię, czy po prostu poufne dane skradzione przez hakerów z komputerów.

Zobacz również:

  • Bezpieczne przeglądanie sieci - najlepsze przeglądarki i ustawienia

Pomimo usilnych działań organów ścigania, które czynią wiele aby monitorować to środowisko, pozostaje ono dalej typową „ciemną dziurą”, która skutecznie skrywa swoje mroczne tajemnice. Dlatego sieć tę wykorzystują też różnego rodzaju polityczni dysydenci czy terroryści. W przypadku tych pierwszych chodzi o to aby rządy nie mogły ich namierzyć, podczas gdy terroryści skutecznie ukrywają się tu przed policją.

Dark Web rozrósł się szczególnie intensywnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dlatego szereg organizacji – w tym rządy wielu państw – apelowało o to, aby uchwalić prawo zakazujące szyfrowania danych przechowywanych w pamięciach serwerów obsługujących sieci skonfigurowane w tym środowisku. Jednak Dark Web funkcjonuje dalej bez przeszkód i w jednej z najbardziej znanych sieci tego typu – jaką jest TOR – funkcjonuje obecnie około 80 tys. witryn.

A oto kilka najważniejszych dat obrazujących rozrastanie się ciemnej sieci.

Marzec 2000: rusza Freenet, pierwszy dostępny globalnie, anonimowy system współużytkowania plików.

Sierpień 2004: The US Navy udostępnia kod anonimowej sieci Tor (The Onion Router).

Styczeń 2009: Satoshi Nakamoto publikuje wersję 0.1 kryptowaluty Bitcoin, inicjując w ten sposób system płatności oparty na wirtualnej walucie.

2010–2013: Dark Web staje się hubem używanym przez aktywistów tzw. Arabskie Wiosny do wymieniania między sobą informacji.

Luty 2011: powstaje Silk Road, pierwsza internetowa platforma aukcyjna funkcjonująca w środowisku Dark Web.

Maj 2012: hakerzy włamują się do serwerów LinkedIn , kradną z nich poufne dane 117 mln osób i publikują je w Dark Web.

2013: hakerzy kradną z serwerów pocztowych Yahoo dane dotyczące kont 3 mld użytkowników i niektóre z nich umieszczają w środowisku Dark Web.

2015: Dark Web staje się środowiskiem wykorzystywanym przez organizację terrorystyczną ISIS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200