Dane w służbie biznesu

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IDC na zlecenie Hitachi Data Systems, niemal jedna trzecia przedsiębiorstw wykorzystuje duże zbiory danych lub zamierza zacząć to robić w ciągu najbliższych dwóch lat.

Co dziesiąta z ankietowanych organizacji zaczęła wdrażać rozwiązania do zarządzania dużymi zbiorami danych, a 10% twierdzi, że nigdy tego nie zrobi. Za trzy najważniejsze zalety dużych zbiorów danych większość respondentów uznała łatwiejsze planowanie i budżetowanie, lepszy wgląd w obszary ograniczania kosztów, analizę i ograniczanie ryzyka.

Co hamuje wdrażanie rozwiązań do zarządzania Big Data? Dla 40% respondentów są to koszty, część osób wymieniała także brak środków budżetowych i brak klarownego zwrotu z inwestycji.

Zobacz również:

  • Zmiany klimatyczne to wyzwanie dla technologii i biznesu
  • Znamy zwycięzcę konkursu OVHcloud Startup Program Showcase

Dane ustrukturyzowane, dokumenty i archiwa to obszary, które organizacje w pierwszej kolejności zamierzają zintegrować z rozwiązaniami do zarządzania dużymi zbiorami danych.

Ponad połowa (56%) osób odpowiedzialnych za decyzje IT, które wzięły udział w badaniu uważa, że równoważenie kosztów IT z budżetem i rozwojem firmy stanowi problem w obecnej sytuacji ekonomicznej. Istotne są także kwestie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami (53% wskazań). Ok. 41% ankietowanych ma problemy z szybkim wzrostem ilości danych, a jedna trzecia z zapewnieniem dostępu do informacji korporacyjnych.

Natomiast tylko 18% uczestników badania przyznaje, że ma problemy z wpływem działalności firmy na środowisko.

Głównym motywatorem inwestycji osób odpowiedzialnych za IT jest pobudzanie innowacyjności jednostek biznesowych. Istotne jest wspomaganie strategii biznesowej i promowanie innowacji. Najmniej istotne powody do inwestycji to zachowanie zgodności z przepisami i regulacjami oraz czerpanie korzyści biznesowych z firmowych zasobów informacyjnych.

Badanie zostało przeprowadzone w firmach z różnych branż we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Włoszech, Holandii i krajów nordyckich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200