Dane o plastiku

Stworzenie tematycznej hurtowni danych w firmie Wavin Metalplast-Buk sp. z o.o., produkującej wyroby z tworzyw sztucznych , poprzedzono szczegółową analizą i projektem pilotażowym.

Stworzenie tematycznej hurtowni danych w firmie Wavin Metalplast-Buk sp. z o.o., produkującej wyroby z tworzyw sztucznych , poprzedzono szczegółową analizą i projektem pilotażowym.

Inicjatorem projektu stworzenia hurtowni danych w Wavin Metalplast-Buk był Witold Adamiak, poprzedni szef działu informatyki. To on jeszcze w 1996 r. uświadomił zarządowi firmy potrzebę posiadania kompleksowej hurtowni danych, wspomagającej zarządzanie przedsiębiorstwem.

"Już na etapie projektu podjęto decyzję, że jego realizacja będzie podzielona na dwa etapy. Budowę finalnej hurtowni danych miało poprzedzić stworzenie jej wersji pilotażowej" - mówi Robert Zięcik, szef Działu Elektronicznego Przetwarzania Danych w Wavin Metalplast-Buk. Dążono bowiem do obniżenia ryzyka przedsięwzięcia. Wdrożenie rozwiązania pilotażowego pozwoliło również na weryfikację projektu od strony technicznej i merytorycznej. Firma chciała ustrzec się dużej inwestycji, która mogła nie spełnić jej oczekiwań.

W Wavin Metalplast-Buk od kilku lat działał już zintegrowany system Concorde XAL, który pozwalał uzyskać niezbędne raporty, jednak ich tworzenie zabierało zbyt dużo czasu - nawet cały dzień. Systemy tego typu nie są przygotowane do prowadzenia szerszych analiz obejmujących okresy kilkuletnie.

Projekt całego systemu zrealizowali specjaliści z firmy InfoViDE oraz dwaj pracownicy Działu Elektronicznego Przetwarzania Danych. W tworzeniu projektu przez pewien czas uczestniczyli także pracownicy merytorycznie zainteresowani hurtownią.

Udany pilot

W II kwartale 1997 r. wykonano projekt pilotażowy, obejmujący analizy sprzedaży z lat 1993-1997. Wersja pilotażowa została uruchomiona na ograniczonych zasobach sprzętowych - serwer pracował pod kontrolą Windows NT, na komputerze znacznie odbiegającym parametrami od docelowego. Do testowania wykorzystano standardowe analizy, raporty i scenariusze prototypowania (w środowisku Business Objects).

Z hurtowni korzystała ograniczona grupa użytkowników, którzy mieli ocenić przydatność takiego rozwiązania. Ich ostateczna opinia była zdecydowanie pozytywna.

Po zakończeniu projektu pilotażowego rozpoczęła się migracja systemu Concorde XAL, będącego głównym źródłem danych dla hurtowni, do środowiska unixowego (na bazie Oracle). Zmiany dotknęły także dział informatyki - grupa programistyczna została wydzielona w osobną firmę. Wszystko to doprowadziło do czasowego odłożenia projektu. Potrzeby raportowania jednak nie zniknęły i jego realizacja nabrała tempa w 1998 r.

"Trwające sześć miesięcy prace ukończono na początku 1999 r. Polegały one głównie na aktualizowaniu założeń wersji pilotażowej. W ciągu 2 lat pojawiły się nowe założenia, a niektóre ze starych straciły na ważności" - mówi Robert Zięcik. Dokonano zmian w istniejącym projekcie z ograniczeniem prac jedynie do danych i analiz sprzedaży oraz oceny wiarygodności klientów. Te obszary przetestowano bowiem w projekcie pilotażowym.

Największe trudności nie były związane z technologią. Problem stanowiły przede wszystkim ograniczone zasoby ludzkie. "Pracownicy, którzy mieli coś do zrobienia w związku z projektem hurtowni, np. aktualizacją baz danych, musieli również zajmować się codziennymi obowiązkami. Problemy stanowiły też nieoczekiwane opóźnienia w dostawach serwerów oraz oprogramowania" - wyjaśnia Robert Zięcik. Już po zatwierdzeniu nowego projektu, w związku ze zmianą grupy użytkowników uczestniczących w jego realizacji, pojawiło się wiele nowych pomysłów dotyczących funkcji, jakie mogłaby udostępniać realizowana hurtownia. Niestety, nie można było z nich skorzystać, ponieważ oddaliłoby to termin zakończenia projektu czy wręcz uniemożliwiłoby jego zakończenie. Ostatecznie jako podstawę hurtowni wykorzystano bazę danych Oracle 7.3 (na RS/6000) i działające na osobnym serwerze (HP pod Windows NT) oprogramowanie Genio firmy Humming Bird do zasilania hurtowni danymi.

Projekt po projekcie

Obecnie z hurtowni korzystają pracownicy działów sprzedaży i marketingu, budżetowania i raportowania, logistyki, planowania i kierownictwa firmy. Danymi z hurtowni posługują się również przedstawiciele regionalni firmy. Wyszukują interesujące dane, tworzą raporty, z których korzysta wiele osób w firmie. Obecnie wykonanie raportu (korzystając z danych od roku 1993) trwa zaledwie 2 minuty.

W ub.r. podjęto decyzję o rozbudowie hurtowni o kolejny fragment (data mart), obejmujący analizę rozrachunków z kontrahentami, sald kont, transakcji magazynowych, wskaźników finansowych oraz wykonania budżetu. "Dzięki doświadczeniom zebranym w czasie realizacji poprzedniego projektu, tym razem wszystko powinno przebiegać sprawniej. Potrzebne będą głównie prace programistyczne, polegające na rozbudowie posiadanych już narzędzi" - mówi Robert Zięcik.

W porównaniu z poprzednim projektem Wavin zamierza zmodyfikować sposób zasilania hurtowni. W poprzednim projekcie, aby zabezpieczyć się przed negatywnym wpływem hurtowni na wydajność systemu transakcyjnego, eksport danych z systemu Concorde XAL odbywał się nocą (aby nie dopuszczać do sytuacji, w której hurtownia doprowadza do blokowania głównego systemu). Okazało się, że tworzenie raportów poza systemem Concorde przyniosło wymierne korzyści. Zmniejszyło się obciążenie systemu, ponieważ nie uruchamia się w nim obszernych raportów. Hurtownia będzie więc mogła po realizacji tegorocznego projektu na bieżąco pobierać dane bezpośrednio z bazy danych Oracle. Jeśli taki model się sprawdzi, prawdopodobnie zostanie zmodyfikowany stary sposób zasilania. "W zależności od potrzeb będziemy zastanawiać się nad dalszą rozbudową hurtowni, np. o dane o produkcji. Najpierw musimy jednak z sukcesem zakończyć tegoroczny projekt" - mówi Robert Zięcik.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200