DWDM w trybie Point-to-Multipoint

Działająca w trybie Point-to-Point technologia DWDM (Dense Wave Division Multiplexing) pozwala dostawcom usług przekazywać pomiędzy dwiema lokalizacjami więcej niż jedną częstotliwość (lambdę).

Działająca w trybie Point-to-Point technologia DWDM (Dense Wave Division Multiplexing) pozwala dostawcom usług przekazywać pomiędzy dwiema lokalizacjami więcej niż jedną częstotliwość (lambdę).

DWDM w trybie Point-to-Multipoint

Jak to działa?

Ze względu na ogromną pojemność łącza technologia ta najczęściej łączy ze sobą dwie lokalizacje generujące i przyjmujące duży ruch.

Rozwinięciem DWDM Point-to-Point jest DWDM w trybie Point-to-Multipoint, który różni się liczbą punktów końcowych przyjmujących ruch.

Na obszarze miasta DWDM zapewnia dostawcom usług telekomunikacyjnych możliwość znacznego zwiększenia pojemności włókien światłowodowych, tym samym przynosząc korzyści ekonomiczne. Jednak z zastrzeżeniem: zysk i zwrot poniesionych nakładów następują tylko wtedy, gdy DWDM wykorzystuje się do obsługi dużych klientów, przedsiębiorstw zapewniających liczące się wpływy miesięczne.

Pojawienie się sieci PON (Passive Optical Network) umożliwia dostawcom usług telekomunikacyjnych oferowanie częstotliwości dedykowanych, zwielokrotnionych i frakcjonowanych przy użyciu tej samej infrastruktury światłowodowej. Teraz dostawcy usług telekomunikacyjnych mogą spełnić oczekiwania wszystkich klientów: dużych i małych, także takich, którzy wymagają usług wyższego poziomu, np. sieci pamięci SAN (Storage Area Network) i wirtualnych sieci LAN.

Składniki Lambda-PON

Pokazane na rysunku rozwiązanie DWDM PMP, oparte na sieci PON, składa się z następujących elementów:

 • przełącznika DWDM umieszczonego razem z przełącznikiem OAS (Optical Access Switch) w centralnym biurze;

 • transponderów optycznych OT (Optical Transponder) lub inteligentnych terminali optycznych IOT (Intelligent Optical Terminal) zainstalowanych w siedzibach klientów;

 • sieci PON pomiędzy centralnym biurem a siedzibami klientów.

  Wśród najważniejszych elementów sieci PON są rozmieszczone na zewnątrz przedsiębiorstw sprzęgacze i rozdzielacze, które w każdym punkcie węzłowym łączą lub rozdzielają sygnały laserowe.

  Umieszczenie przełączników DWDM i OAS w centralnym biurze pozwala przekazywać usługi frakcjonowanych i dedykowanych częstotliwości przez tę samą sieć PON. Klientom wymagającym częstotliwości dedykowanych przełącznik DWDM przekazuje sygnały przez przełącznik OAS i do sieci PON na częstotliwości wcześniej określonej. Bezpieczeństwo danych i gwarancję odpowiedniego poziomu usługi dla każdego użytkownika końcowego zapewniają usytuowane w punktach końcowych wyposażone w filtry transpondery OT, które przyjmują ruch dostarczany przez łącze światłowodowe.

  Oferowana użytkownikom usługa częstotliwości frakcjonowanej jest agregowana w zlokalizowanym w centralnym biurze optycznym przełączniku OAS, bez angażowania przełącznika DWDM.

  Ruch przepływa z maksymalną szybkością 622 Mb/s w dół przez sieć PON i dociera do każdego klienta za pośrednictwem terminali OT, które są wyposażone w interfejsy T-1 i Ethernet.

  Klienci przedsiębiorstwa, odbierający usługę frakcjonowanej częstotliwości, mają możliwość wyboru pomiędzy usługami o szybkości 10 lub 100 Mb/s.

  Jeśli żądanie przekracza 100 Mb/s, przedsiębiorstwa mogą skorzystać z oferty dedykowanej częstotliwości (2,5 Gb/s). Przyjęcie takiego rozwiązania nie wymaga zmian w infrastrukturze łączy poza przedsiębiorstwem i nie zakłóca usług.

  Możliwość pracy na pojedynczej, nie wymagającej zmian infrastrukturze światłowodowej, zdolnej do obsługi wszystkich użytkowników, daje ogromne możliwości dostawcom usług telekomunikacyjnych i korporacjom. Pojedyncza sieć PON może wspierać wiele rodzajów ruchu i różne szybkości transmisji danych, by zapewnić obsługę dużych i małych przedsiębiorstw, minimalizując przy tym nakłady kapitałowe.

  Oferowane przez sieci PON ekonomiczne usługi DWDM PMP dają przedsiębiorstwom możliwość implementowania nowych aplikacji, takich jak sieci SAN i VLAN.

 • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200