DVD Forum kontratakuje

Konsorcjum DVD Forum zamierza jeszcze w tym roku oficjalnie zaprezentować nowy format zapisu DVD, który miałby być konkurencją dla promowanego m.in. przez Sony standardu Blu-Ray.

Przedstawiciele DVD Forum zapowiadają, że jeszcze w tym roku zaprezentowana zostanie pełna specyfikacja nowego standardu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że krążki zapisane w nowej technologii będą mogły pomieścić do 40 GB danych (przy zapisie dwuwarstwowym). Wiadomo również, że nowe dyski miałyby identyczne rozmiary, jak wykorzystywane dziś nośniki DVD - z tym, że, niestety, nie będą one kompatybilne ze starymi (czyli wykorzystywanymi w tej chwili) odtwarzaczami DVD.

DVD Forum nie ujawniło na razie nazwy nowej technologii - jednak z przytoczonego wyżej opisu oraz informacji, że w projekt zaangażowane są firmy NEC oraz Toshiba można wysnuć wniosek, że będzie ona miała wiele wspólnego z opracowanym przez te firmy standardem zapisu AOD (Advanced Optical Disk). Firmy te zaprezentowały już nawet (na targach CeBIT) pierwsze napędy komputerowe AOD.

Zobacz również:

  • Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200