DSL - ofensywa trwa

Multipleksery i koncentratory DSLAM

Technologia DSL wykorzystuje istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną (kable miedziane) do świadczenia usługi głosowej POTS oraz do transmisji głosu, sygnałów wideo i danych. Miedziane linie telefoniczne w swym końcowym odcinku są pętlami lokalnymi, które zapewniają użytkownikowi łączność z centralą telefoniczną za pośrednictwem modemów DSL. Po stronie operatora są to multipleksery lub koncentratory DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) zapewniające dostęp linii abonenckich do sieci cyfrowych. Produkty DSLAM instalowane po stronie operatora mogą obsługiwać wiele połączeń DSL, kierując je do szybkiej sieci działającej zwykle w technologii Ethernet lub ATM. W rozwiązaniach tradycyjnych multiplekser obsługuje kanały DSL łączące abonenta z dostawcą usługi poprzez przydział odpowiednich zakresów częstotliwości: głos jest kierowany do PSTN, a dane do sieci pakietowych.

DSL - ofensywa trwa

Przegląd wybranych modemów szerokopasmowych xDSL i światłowodowych cz1

DSL - ofensywa trwa

Przegląd wybranych modemów szerokopasmowych xDSL i światłowodowych cz2

W nowoczesnych rozwiązaniach koncentratorów DSLAM dominuje stosowana w sieciach LAN technologia przekazu ethernetowego, coraz częściej wdrażana również w kampusowej i metropolitalnej infrastrukturze transportowej. Rolą sieci transportowej jest wtedy dostarczanie zintegrowanych danych z odległych stacji czołowych (TV, obraz wideo, NVoD, IVOD, Internet) do odpowiednich koncentratorów DSLAM lub podłączonych do nich przełączników i routerów sieci dostępowej. Sieć taka przenosi dwa rodzaje ruchu: grupowe rozsyłanie sygnałów (multicasting) oraz transmisje indywidualne (unicasting), odpowiadające funkcjom transmisji grupowej i realizacji usług indywidualnych.

Nowy typ koncentratorów DSLAM o zwiększonej wydajności jest już wyposażony w rozbudowane funkcje przełączania odpowiednie do komutowania kanałów wideo dostarczanych abonentowi oraz wiele funkcji sterujących. Zaimplementowana w nich funkcja multicastingu zapewnia najkorzystniejsze wskaźniki szybkiego przełączania kanałów, związane z grupową emisją sygnałów multimedialnych (triple play). Jeśli koncentrator DSLAM realizuje te funkcje sprzętowo, nie ma potrzeby instalowania dodatkowych przystawek (rozgałęźników sygnału).

Jaka infrastruktura w Polsce

DSL - ofensywa trwa

Przepływność połączeń xDSL

Lucent. Flagowym rozwiązaniem DSL w ofercie Lucent Technologies jest rodzina koncentratorów dostępowych xDSL Stinger, które zostały opracowane dla operatorów związanych z usługami szerokopasmowymi. W szczególności chodzi tu o świadczenie usług triple play, czyli łączenia oferty usługowej w zakresie telefonii, transmisji danych i przekazu wideo, ale także o przyszłościowe usługi sieci następnej generacji oferowanych na bazie architektury IMS (IP Multimedia Subsystem). Koncentrator Stinger zapewnia współpracę z wieloma wersjami technologii xDSL (ADSL, ADSL2+, SHDSL), a w najbliższej przyszłości także z niedawno uzgodnionym standardem VDSL2 (do 100 Mb/s). Architektura wewnętrzna Stingera zapewnia usługi wideo wymagające szerokiego pasma, czego dowodzą referencje z wdrożeń triple play. Stinger jest urządzeniem hybrydowym wspierającym różne technologie transportowe: ATM, IP oraz Ethernet. Połączenie tych technologii, a w szczególności aktywne wparcie mechanizmów bezpieczeństwa, zarządzania pasmem i gwarantowania wymaganej jakości obsługi (QoS) - właściwych dla każdej z nich - daje możliwość świadczenia usług o gwarantowanej jakości zarówno klientom domowym, jak i biznesowym.

Alcatel. Najnowszy model koncentratora DSLAM 7302 ISAM firmy Alcatel od początku był projektowany pod kątem wymagań związanych z udostępnianiem w dużej skali usług triple play. Nieblokowalna wewnętrzna architektura oraz przepływność 1 Gb/s na port zapewniają jednoczesną obsługę najbardziej wymagających usług, takich jak: telewizja rozsiewcza, VoD czy usługi biznesowe. Zastosowanie zespołów liniowych z procesorami sieciowymi zwiększyło skalowalność systemu i pozwoliło na rozproszenie funkcjonalności związanych z zarządzaniem użytkownikami. System umożliwia tworzenie inteligentnych hubów usługowych (do 16 tys. użytkowników) z wieloma łączami w górę sieci i szeroką rozpiętością łączy od strony klienta. Ograniczaniu kosztów operacyjnych służy zastosowanie do zarządzania tego samego systemu, co w przypadku całej rodziny produktów ASAM Alcatela, jak również wprowadzanie nowych funkcji poprzez aktualizację oprogramowania. Koncentrator DSLAM z modułami abonenckimi (48-portowe) obsługuje standardy: ADSL, ADSL2, ADSL2+, READSL2 i jest przystosowany do współpracy z najnowszym VDSL2.

Ericsson. Ethernet DSL Access to rozwiązanie firmy Ericsson należące do platformy Public Ethernet dla linii miedzianych. Dzięki bezpośredniemu podłączeniu do sieci Ethernet koncentrator pozwala na obsługę usług multimedialnych, takich jak: zdalne nauczanie i zarządzanie, wideo na żądanie, odbiór programów TV, rozrywki oraz gry. Oparte na Ethernecie rozwiązanie DSL Access umożliwia operatorom sieci stacjonarnych wdrożenie sieci zbierającej w "drugiej mili" po kosztach, które są ekwiwalentem połowy wartości wdrożenia takiej sieci opartej na przełącznikach ATM. W konsekwencji bezpośredniego podłączenia do sieci szkieletowej Ethernetu następuje nawet dziesięciokrotna redukcja kosztów transmisji.

Siemens. Ethernetowe rozwiązania klasy operatorskiej Surpass Carrier Ethernet firmy Siemens umożliwiają dostawę rozmaitych usług (triple play) w jednej sieci teleinformatycznej, bazującej na technologii IP dla "pierwszej i drugiej mili". Produkty tej rodziny pozwalają na budowę kompletnej sieci operatorskiej opartej na łączach ethernetowych o wysokiej przepływności. W warstwie dostępowej można instalować koncentratory IP DSLAM (hiX 5620, hiX 5630, hiX 5635), bramy optyczne GPON (hiX 5720, hiX 5730) bądź przełączniki ethernetowe (hiD 6610, hiD 6615). Specjalnie dla sieci rdzeniowej firma opracowała szybkie przełączniki (hiD 6650, hiD 6670) umożliwiające pracę dla aplikacji 10GbE.

Rafał Sobiczewski, konsultant ds. rozwoju i strategii Lucent Technologies

Polski rynek dostępu szerokopasmowego rozwija się bardzo dobrze. Według ostatniego raportu Point Topic ogłoszonego (wrzesień) na spotkaniu DSL Forum w Filadelfii, Polska utrzymuje się cały czas w czołówce krajów o największej dynamice wzrostu dostępu szerokopasmowego (40-proc. wzrost w skali roku, 7. miejsce na świecie). Dzisiaj mamy w Polsce ponad 1,2 mln abonentów szerokopasmowych, z czego 77% przypada na technikę ADSL, która umacnia swoją przewagę względem innych technik dostępu szerokopasmowego. Znakomita większość polskiego rynku to stale zyskująca popularność usługa Neostrada Telekomunikacji Polskiej, dla której Lucent jest największym dostawcą systemów dostępowych DSL. Coraz ciekawsze stają się również oferty operatorów alternatywnych. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie ta ekspansja będzie się utrzymywać, jednocześnie będzie zwiększana szybkość dostępu do sieci. Jednak niewątpliwie najciekawsze będą plany i pierwsze wdrożenia nowych usług w pełni wykorzystujące potencjał ADSL, a właściwie nowego ADSL2+, który jest obecnie implementowany. Mam na myśli sygnalizowane w ostatnim okresie plany wdrażania usług, takich jak: telewizja IP, wideo na żądanie czy telefonia VoIP. Tego typu poszerzanie oferty usługowej postrzegane jest na świecie jako element niezbędny w długotrwałej strategii operatorów. Ma to na celu zabezpieczenie przyszłych dochodów i neutralizację konkurencji. A co najważniejsze - skorzystają na tym klienci.

Aneta Górecka, dyrektor ds. technicznego wsparcia sprzedaży Siemens Communications

Biorąc pod uwagę mijający rok, usługi dostępu szerokopasmowego w Polsce stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród abonentów domowych, jak i biznesowych. Od lat do budowy takich sieci Siemens dostarcza produkty zarówno dla Telekomunikacji Polskiej, jak i operatorów alternatywnych, przy czym dotychczasowe rozwiązania szerokopasmowe, jakie dostarczamy na krajowy rynek, działają w oparciu o technikę ATM. Od pewnego czasu widzimy jednak - zarówno na światowym, jak i rodzimym rynku - wzrost zainteresowania operatorów rozwiązaniami działającymi na bazie technologii Ethernet. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Siemens opracował całkowicie nową rodzinę produktów Carrier Ethernet, która pozwala operatorom na tworzenie kompleksowej sieci IP, poczynając od urządzeń działających w warstwie dostępowej (IP DSLAM, GPON, IP Switch), przez rozwiązania dla agregowania ruchu IP, jak i dla samego rdzenia sieci. Całość rozwiązania zarządzana jest przez wspólny system zarządzania elementami i usługami, co znacznie upraszcza operatorowi wprowadzanie nowych innowacyjnych usług.

Piotr Binda, dyrektor handlowy Alcatel Polska S.A.

Rok 2005 jest pod kilkoma względami przełomowy w wykorzystaniu techniki DSL przez polskich operatorów. Praktycznie wszyscy liczący się gracze mają już podstawową ofertę usługową bazującą na tej technologii, a wprowadzenie nowych niedrogich koncentratorów pozwoliło na obniżenie progu opłacalności przy stosunkowo niewielkich instalacjach. Zmieniają się również wymagania w stosunku do platform DSL. Rywalizacja o kolejne megabity przepływności stopniowo przechodzi w stronę tworzenia najbardziej interesujących pakietów usług triple play, wśród których największy potencjał i zarazem wymagania mają usługi wideo, a zwłaszcza interaktywna telewizja. Wprowadzenie ich w skali masowej wymaga zastosowania koncentratorów specjalnie zaprojektowanych pod takie potrzeby. O wydajności umożliwiającej świadczenie usług z szybkością łącza, nieblokowalnej architekturze, wysokiej skalowalności i dostosowanych do optymalnej współpracy z coraz popularniejszymi zagregowanymi sieciami ethernetowymi. Zapewniają one odpowiednie QoS i wreszcie dają możliwość natychmiastowego dostosowania się do wymagań konkretnego użytkownika dzięki instalacji kart Multi-ADSL. Masowość usług DSL wymusi także większe zainteresowanie systemami zarządzania i OSS dla tego rodzaju sieci, jak również rozwiązaniami wspierającymi autonomiczną obsługę, które zdobywają coraz większe powodzenie w sieciach domowych.


TOP 200